| AcestaEsteUnContCaOricareAltContDePeTpu a întrebat:

Pe 25 august va fi ziua mamei mele
vreau sa ii fac un tort (ea este plecata de la 12 pana la 13:30-14)
spuneti-mi o reteta, ceva usor de facut (ii plac torturile cu frisca)

5 răspunsuri:
| Lora a răspuns:

Cumpara piscoturi http://www.google.com/......tp?/imgres
aseaza un rand pe o farfurie,siropeaza cu suc,pune frisca,fructe,mai pune un rand de piscoturi,siropeaza, adauga frisca, fructe si tot asa

| ioana1704 a răspuns:

Poti sa-l faci din piscuturi insiropate bine, fructe si frisca multa! spor la treaba!

| NothingImportant200 a răspuns:

Pai : cumpara blaturi pentru tort, piscoturi, compot de fructe ( nu conteaza ce fructe) si frisca( o faci sau o cumperi gata facuta).
Pui prima felie de blat apoi insiropezi piscoturile in zeama de la compot le asezi peste, pui o alta felie de blat peste piscoturi, apoi ungi tortul cu frisca si decorezi cu fructele din compot!
Bafta si la multi ani mamei tale! :*

| Lynna a răspuns:

Inteleg ca nu ai decat o ora jumatate, doua. Cumpara un blat de tort si taie-l in trei. Cumpara 2 plicuri de crema de prajituri si un plic de frisca. Te sfatuiesc ca alegi dr okteur. Pregateste crema si frisca. Urmezi intsructiunile de pe plic.Este un tort simplu si bun. Eu il fac mereu.

| Ally_1242 a răspuns:

Tort Diplomat, favoritul meu:X
Blat:
8 oua
8 linguri de zahar
8 linguri de faina
1 vf de cutit praf de copt

Se bat albusurile spuma, se adauga pe rand zaharul si se bat pana se topeste, se pun galbenusurile unul cate unul se amesteca bine cu mixerul
apoi renuntam la el si punem la treaba lingura de lemn.

Se adauga faina si praful de copt putin cat putin si se amesteca incetisor " peste cap". Se toarna blatul intr-o forma cu diametrul de 26 cm, unsa si tapetata cu faina si se coace in cuptorul preincalzit
20 de min la foc potrivit. Ca sa fi sigura ca este copt se probeaza cu o scobitoare.
Se scoate blatul, se lasa la racit si se taie in doua.

Crema:
6 oua
6 linguri de zahar
250 ml lapte
30 gr gelatina ( 3 pliculete Dr. Oetker)
500 ml frisca
100 gr stafide inmuiate in rom
350 gr ananas bucatele

Se freaca galbenusurile cu zahar, se adauga laptele putin cate putin si se pune la fiert pe bain -marie amestecand continuu pana se ingroasa ca o smantana subtire. Se dizolva gelatina in 100 ml apa rece si apoi se adauga la crema fierbinte. Se lasa sa se raceasca.

Cand incepe sa se ingroase se amesteca cu frisca, albusurile batute spuma, stafidele si ananasul. Rezulta o crema pufoasa si delicioasa.

Se pune un inel de tort in jurul blatului inferior, se insiropeaza cu putin suc din compot, se pune crema apoi blatul superior insiropat si el si se da la rece 2-3 ore.sau daca ai posibilitatea.chiar si mai mult.

Pentru a orna tortul ai nevoie de 500 ml frisca si cateva fructe. tine minte frisca o bati cu intaritor:*

Sper ca te-am ajutat!

Dar daca nu te descurci la gatit te poti duce la o cofetarie si sa-i cumperi mamei tale un tort diplomat, daca vrei neaparat sa fie facut de tine straduieste-te si poate o sa iasa ceva bun:*:*