Întrebare recomandată | dani411 a întrebat:

Salut, am ars 2 oale proband plita pe inductie (aveau apa in ele, au ramas fara apa o perioada multicica la putere mare). Is decolorate pe exterior si au aspect ars pe interior. Is oale Tefal pentru inductie (probabil inox?!). Cu ce le fac ca noi?

Multumesc

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu le mai poti face nimic.
Inseamna ca le-ai pus pe plită si ai plecat de langa ele.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Le arunci iei altele si ai grija data viitoare.

| mihai69 a răspuns:

Cu flexul.

| relian a răspuns:

Nu le mai poti face la fel cum erau, le arunci si cumperi altele, iar pe viitor stai linga tigaie cand faci ceva, ori prin preajma.

Nici daca le trimiti la aia la fabrica nu cred ca le poate rezolva, nici garantie nu-ti dau, sa zicem ca ar fi inca in garantie, aia stiu de ce sau facut asa, asa ca ori le lasi asa, ori daca te deranjeaza le arunci si cumperi altele. Oricum is ieftine., Tefal is tigai ieftine, chiar daca is din inox, tot ieftine sunt.

Dar orice brand ar fi, daca le supui la temperaturi mari si fara nimic in ele, asa patesc majoritatea.
Daca faci asa foloseste tigai din otel, sau emailate, mai ales la oale, alea ar fi f bune.
Unde pui ca oalele emailate is cele mai ieftine, bineinteles nici pe alea nu trebuie sa le faci ce ai facut cu astea, pentru ca se duce emailul de pe ele.

Cam astea ar fi optiunile ce le ai, sa le pastrezi si sa le folosesti asa, ori sa cumperi altele, ori la fel, ori emailate din tabla, care is f ieftine si f bune.

La plita prin inductie, trebuie sa ai otel in acea oala, tigaie, iar pentru cele inox, otel magnetic sa poata fi folosite la inductie.

Deci orice oala din tabla de otel, emeilate, otel magnetic, fonta, fara aluminiu si ceramica, toate meg la inductie.
Ori poti folosi o tabla pe care pui orice oala si din lemn laughing o sa functioneze si la inductie pentru ca se incalzeste acea tabla, apoi oala.

| dani411 explică (pentru relian):

Update: is din otel inoxidabil, scuze, nu am verificat de prima oara. ele arata cam asa: https://imgur.com/a/lAbbdFm
in mod normal nu mi-ar pasa deloc si le-as arunca instant si as lua altele. is cadou de la cineva si as fi vrut sa nu le inlocuiesc daca se poate

| relian a răspuns (pentru dani411):

laughing leai facut de comanda, asa ca aruncale si ia altele, dar nu le fa si pe alea la fel.
Daca nu stii sa gatesti, ori nu-ti place, atunci lasa pe altul sa se ocupe.Culoaarea aia nu iese asa cum spune cineva pe aici dai cu otet, poti sai dai si cu aghiazma asa va ramane.

Este discolorare de la temperatura inalta, a incins metalul f tare, ala asa se coloreaza, apoi nu mai ai cei face.

INOX sau otel inoxidabil e tot una, oamenii spun prescurtat inox, nu mai spun otel inox sau inoxidabil, dar e acelasi lucru.

Inoxu este magnetic si nemganetic, ala nemagnetic nu-i bun pentru inductie.Unu este aliza cu crom si otel, altul care nu-i magnetic are si nichel, se fac, mai mult tacimuri sau cum le mai spune la linguri, furculite etc.

Te asigyr ca nu le mai poti face la fel, poate aia la fabrica, dar nu merita, cumperi altele, nu-s asa cumpe compartiv cu alte branduri.Ia cauta ca idee oale si tigai All Cald sa vezi si tu ce preturi au, o sa spui ca astea ce le ai tu is gratis comparativ cu alea. Ori ce alte branduri or mai fi.
Eu asa am All Cald, mai am si Viking dar nu ma omor sa fac mincare, le am asa doar de decor laughing poate cine stie sa fac ceva odata la an, sau la ani.

Răspuns utilizator avertizat
| Jonathan1900 a răspuns:

Spala-le cu otet si sare de lamaie cu un burete de uz general sau de vase, cu partea aspra. E metal, ce vezi acolo e doar colorare superficiala. Dupa ce indepartezi stratul colorat si arsura din interior, oalele vor fi din nou ca noi.

| dani411 explică:

Arata cam asa https://imgur.com/a/lAbbdFm