Întrebare recomandată | PVAAVU a întrebat:

Salut. Am citit despre tipurile de făină și am înțeles care e treaba cu făina albă tip 000, 550 și 650 și la ce e folosită fiecare. Dar aia neagră are trei coduri: 1250, 1300, 1350. La ce se folosește fiecare? Eu vreau să fac pâine neagră. Știu că se face cu făină albă tip 650 sau minim 550 și cu făină neagră dar ce tip de făină neagră să folosesc?

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Codurile 1250, 1300 și 1350 se referă la granulația făinii negre, adică la dimensiunea particulelor din făină.

Codul 1250 se referă la făina neagră cu granulație fină, adică particulele de făină au dimensiuni cuprinse între 0, 063 și 0, 250 mm. Aceasta este o făină foarte fină și este potrivită pentru a face pâine neagră, turtă dulce sau alte produse de patiserie.

Codul 1300 se referă la făina neagră cu granulație medie, adică particulele de făină au dimensiuni cuprinse între 0, 125 și 0, 500 mm. Aceasta este o făină mai groasă decât cea cu codul 1250 și este potrivită pentru a face pâine neagră, pâine de secară sau alte produse de patiserie.

Codul 1350 se referă la făina neagră cu granulație mare, adică particulele de făină au dimensiuni cuprinse între 0, 250 și 1, 000 mm. Aceasta este cea mai groasă făină neagră și este potrivită pentru a face pâine de secară, pâine neagră densă sau alte produse de patiserie care necesită o textură densă și rustică.