| DirviziuQ a întrebat:

Am cumparat un tort de la cofetarie acum o saptamana. Il mai pot manca? Cum stiu daca o prajitura in general mai este buna?
Multumesc

3 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Mirosul si gustul nu sunt intotdeauna de a ajutor atunci cand trebuie sa decidem daca alimentul este sau nu potrivit pentru a mai fi consumat. O prajitura cu crema nu rezista mai mult de 5-6 zile la frigider, asa ca nu ti-ar recomanda sa-l consumi.

| FoundYouLover a răspuns:

Daca nu l-ai tinut la rece, nu mai este bun. Daca l-ai tinut la rece uita-te la data de valabilitate, uita-te atenta la el sa nu aiba nici macar un pic de mucegai, miroase-l, si gusta-l, daca are un miros ciudat sau un gust ciudat nu mai e bun.

| DirviziuQ explică (pentru FoundYouLover):

Nu are data de valabilitate. L-am tinut mereu la rece. Miroase normal, parca putin si a alte alimente, dar nu e un miros urat.