| Aoxkajcjw a întrebat:

Salut, am niste pisici si cred ca mi-au adus pureci..gen patul meu cred ca e plin ca ma mananca aproape tot corpul. Ce sa fac?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si? Arunca salteaua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu poti sa ai pisici sau caini si sa nu mai gasesti cate un purice. Daca problema e asa grava scapa de saltea si de pisica happy

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Aspira prin casa, sterge cu solutii dezinfectante gresia/parchetul sau ce ai pe jos, schimba asternuturile cu unele curate (si parfumate, ca parfumul respinge puricii), si pune picaturi de deparazitare pisicilor, dupa cap, la radacina firelor din blana.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca nu le deparazitezi, nu le cumperi cate un guleras anti-purici si le lasi in patul tau, atunci
NU TE MIRA!
Daca ai "noroc" vei mai avea si alti "partizani" prin casa: raie, plosnita etc., de care nu te mai scapa doar pompierii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu e chiar așa de grav, puricii sunt animale prietenoase. Igiena, deparazitarea consistentă și repetată a lor și a camerei și reușești eradicarea.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Bula):

Mananci rahat.
Am experienta cu pisicile de aproape 20 de ani; zgarzile anti purici sunt inutile, iar o pisica intretinuta poate dormi cu tine in pat, fara sa iti lase nimic.
Am avut motani care umblau pe afara, si nu mi-au adus raie, plosnite, si ce mai aberezi tu acolo.
Altii baga cainii in casa, si nu au problemele de care pomenesti tu. Pisicile pe langa ingrijirea pe care trebuie sa le-o ofere stapanii, se mai spala si singure, se si deparaziteaza singure intr-o mica masura (prind puricii cu dintii si ii toaca).

Bula
| Bula a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Rahatul imi place, chiar am mancat cateva cubulete, cum mi-ai dat ideea. big grin

DACA ingrijea pisicile, atunci nu avea atatea purici raspandite si prin pat... tongue

Fara ingrijire, cand parazitii se raspandesc in asemenea masura, se pot astepta la orice.

| TheGentleman a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Astea sunt mituri. De paraziții intestinali/cutananți nu scapă nicio pisică

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru TheGentleman):

De aia se face deparazitare interna si externa periodica.
Adica picaturi dupa cap, baie cand e cazul, si pastile pentru deparazitare interna. Si totusi, am la servici o multime de pisici care mananca de pe jos, pe alea nu le-am vazut cu viermi sub coada, nici macar cu purici. O fi un avantaj faptul ca toata cladirea e tratata periodic (dezinsectie, deratizare, etc), chiar daca ele stau doar pe afara si prin subsol.