| KittyEyes a întrebat:

Ce mananca puii de pisici cel mai mult in afara de lapte?

Răspuns Câştigător
| irinuca a răspuns:

Claudia, laptele de vacă nu e prea bun pentru puii de pisică. Nu e la fel de bogat în substanţe nutritive precum laptele mamei pisică. În plus, pe măsură ce cresc, puii devin intoleranţi la lactoză şi vor face diaree de la lapte.
În comerţ găseşti lapte pentru pisici de la Gimpet (e mai ieftin) sau Royal Canin (e mai scump).
În privinţa mâncării, îţi recomand să înveţi puii de pisică să pape hrană uscată cât de repede poţi. De la 2 luni micuţii pot păpa cronţănele. Fiind vară, cald, mâncarea umedă se strică rapid. Plus că e plină de conservanţi care-i strică stomăcelul puiului de pisică. Dacă papă hrană uscată, puiul va fi nevoit să bea apă, pentru că i se va face sete. În felul acesta va bea apă şi când va fi mare, evitându-se problema pietrelor la rinichi.
Aici găseşti informaţii foarte utile despre cum alegi mâncarea pentru pisică: http://www.animalutul.ro/......sici/1844/
Baftă!

4 răspunsuri:
| DoarOana a răspuns:

Buna Claudia,
In afara de lapte poti sa le cumperi bobite de pisici junior (ex. Royal). Daca nu le pot manca pe cele de junior ar trebui sa le pui bobitele pentru 30 minute intr-un vas cu lapte rece. Dupa 30 min, bobitele se umfla si vor fi mult mult mai usor de mancat de pui.
Poti sa le mai dai carnita de pui daca nu e grasa si daca e fiert bine.
Pa, pa

| Jane_6633 a răspuns:

Puii de pisici mananca si carne de pui, rata, miel etc. ( toate in afara de CARNE DE PORC!)Poti sa le iei pliculete de Whiskas Junior( daca este motan recomand sa ii iei de la Royal Canin pentru a nu face blocaj renal cand va mai creste ). pisicul meu mananca absolut orice ii dai, insa eu nu vreau sa exagerez. Nu uita, nu-i da niciodata dulciuri, deoarece ciocolata si tot ce mancam noi SUNT TOXICE PENTRU PISICI si niciodata nu-i da carne cruda!

| ElHuron a răspuns:

Stiu ca era o mancare speciala pentru puii de pisici gen Whiskas

| Roberta a răspuns:

carne de pasare, vita - cruda, fiarta;
ficat de pasare, vita - crud, fiert
ficat de porc, carne de porc - numai fiarta si in cantitati mici;
peste crud sau fiert;
ou fiert;
branza de vaci, branza telemea desarata;
smantana (cu masura), iaurt, lapte (cu masura si numai daca pisica tolereaza laptele - contrar credintei ca pisicii ii face bine laptele de vaca, acesta poate fi greu digerabil pentru pisica si acest lucru se vede in scaunele moi);