| bruneta_9895 a întrebat:

am si eu o intrebare pentru voi:
cum se face laptele de pasare? si din ce?

Răspuns Câştigător
| DeMentaa a răspuns:

Laptele de pasare se face cu o pasare moarta si inpuscata in inia si lapte da pasarile u dau lapte ia si tu o vaca mai binebig grin

10 răspunsuri:
| cretzufinish a răspuns:

Cum de nu a ti auzit? Eu nu am mancat dar am vazut....arata "gretos" big grin Si nu e lapte muls de la gaini laughing Cred ca e corect ce a raspuns Crizantema

| crizantema a răspuns:

laughing Am citit celelalte raspunsuri...Sa stiti ca laptele de pasare e chiar foarte bun...se face din oua de gaina si lapte de vaca.Cred ca ii zice asa din cauza aspectului pe care il are la sfarsit cand e pus in farfurie.Se pune laptele la fiert si in timp ce se fierbe se bat albusurile spuma tare, galbenusurile se freaca bine cu zahar, pus in functie de cate oua ai, adica oul si lingura de zahar. Galbenusurile se pun peste lapte, care e inca pe foc, amestecand incontinuu; pe urma cu o lingura se ia din albusurile batute si se pun in lapte forme rotunde de spuma; se mai lasa un pic pe foc(1min) si apoi... pofta buna big grin

| razispeed a răspuns:

Cum arata laptele asta de pasare? la tara are si mamaia gaini dar nu am auzit sa le mulga? pn mea

| razispeed a răspuns:

Crizantem o mi ai dat o idee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bomboane? sunt f bune bomboanele "lapte de pasare" happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ingrediente
1 l lapte; 5 oua; 200 g zahar, 2 pliculete zahar vanilinat, 3 lingurite faina
Mod de preparare
Laptele se pune la fiert cu 100 g de zahar si cu zaharul vanilat. Intre timp ouale se separa si albusurile se bat spuma tare, incorporand restul de zahar - spuma trebuie sa fie foarte tare. Cand laptele fierbe se da focul mic si cu o lingura se ia din albus si se pun bulgarii in lapte. Se fierb 2 minute pe o parte, se intorc si se lasa inca 2 minute. Se scot cu spumiera intr-un castron mare sau in castronele mici. Cand am terminat albusul, laptele se ia de pe foc si se lasa la racit 10-15 minute. Intre timp amestecam galbenusurile cu 3 lingurite de faina. Cand laptele s-a racit putin, turnam putin in galbenusuri sa aiba aceeasi temperatura cu laptele. Amestecam pana se omogenizeaza, punem laptele din nou pe foc mic si adaugam galbenusurile amestecand bine. (Dupa aceasta operatie se strecoara compozitia intr-o oala curata daca raman mici gogoloase de galbenus cu faina sau bucatele de albus). Se tine pe foc mic amestecand continuu pana incepe sa se ingroase sau se face testul pe lingura de lemn - cand scoasa din crema se poate face o dara cu degetul si lasa urma, e ok sau se mai lasa maximum 2 minute. Crema fierbinte se toarna in bolul (bolurile) cu bulgari de albus si se pune la rece. Se serveste rece, eventual se orneaza cu ciocolata rasa.

| Mamamare a răspuns:

Este foarte bun laptele de pasare si ala...se fac din albus parca...big grin.
Si nu este cum a spus "Kido" ca omori o pasare si de astea...
happy
cauta pe net ca o sa gasesti mai multe.happy

| anamariah a răspuns:

Lol...esti proasta

| robby_3011 a răspuns:

Mi se pare ca am vazut reteta la emisiunea de dimineata dupa antena 1.Neatza cu razvan si dany.
cauta retetele bucatarului vladut

| ~LoOoLa~KyD~ a răspuns:

O doamne! Mai bine foloseste o vaca apropo pasarea nu da lapte.