| wreckfest a întrebat:

Salut, am un labrador de 6 saptamani cumparat aseara, am o problema cu el, nu ii place sa stea singur nici macar un minut, pana si sa mananc e un chin, tot chiuta intr-una daca nu stau langa el, mananca, bea aba, are tot ce-i trebuie, are niste jucarii de ros, are o cusca calduroasa si moale, are o curte larga doar a lui, dar singur sta doar cand doarme, pana si ca sa doarma, adoarme doar cand stau langa el, daca nu iese din cusca prin curte si tot chiuta, ce sa fac cu el? in cat timp ii va trece?

Răspuns Câştigător
| whyntt a răspuns:

Am un Ciobanesc German, acum are 3.5 luni...cand l-am loat a facut la fel..Cand l-ai loat i-ai acordat putin cam multa atentie.Si el vazand ca nu ii mai acorzi atentie percepe ca pe o pedeapsa.El crede ca esti suparat pe el si ca nu vrei sa il mai bagi in seama...îi va trece in maxin 5-6 zile, eu l-am tinut in casa pana la 2 luni, si asa iti recomand sa faci.

| wreckfest explică (pentru whyntt):

Incepe incet incet, sa se obisnuiasca a nu fii in prezenta cuiva, chiuta putin asa 5 secunde, dupa aia sta 5-15 minute, si tot cam asa, dupa aia chiuta 5 secunde, si sta jumate de ora, eu nu imi permit sa tin cainele in casa, faza e, ca locul de unde l-am luat, era cu mama sa, fratele sau, si alti 2 caini din alta rasa, acum il inteleg ca se simte singur. dar deja s-a obisnuit putintel, dupa cum il vad ca se comporta, sper ca in 2-3 zile, sa nu mai aiba probleme de genu, sa stii ca mai chiuta putin si cand se scarpina de purici, dar in 2-3 ore o sa-l dau cu solutie. crede-n-am ziua asta a trecut foarte greu cu el... vrea atentie 24/24 nu mai reziist

| whyntt a răspuns (pentru wreckfest):

E mic pentru solutie, ea se poate aplica de la 2 luni, daca nu o sa ii iasa niste bubite, pielea este foarte sensibila, mai bine o zgarda anti-purici

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Un animal este ca si un copil; trebuie sa ai grija de el ca si de un copil. Este o mare responsabilitate cel ce are un animal acasa.

| wreckfest explică (pentru anonimg):

Stiu, dar el, este prea atasat, vrea sa fii cu el tot timpul cand e treaz