| MfxIulian a întrebat:

Bună seara TPU. Am o "problemă" dacă pot să o numesc aşa. Am 2 căţei, ambii au aproximativ 5 luni, până acum ambii dormeau la uşa de la intrare...dar acum le-am cumpărat o cuşcă şi tot încerc să-i obişnuiesc să doarmă acolo dar nu prea reuşesc, tot în faţa uşii se pun, le-am pus în cuşcă şi mâncarea, şi jucăriile. stau acolo doar când mânâncă şi când sunt eu lângă ei. Când plec de lângă cuşcă mai stau câteva secunde şi ies şi ei afară. Mă puteţi ajuta cu un sfat, cum pot să-i dezobisnuiesc să doarmă în faţa uşii şi să-i obişnuiesc în cuşcă?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

puțină răbdare, așa sunt toți la început. o să se obișnuiască ei, mai ales de acum că o să fie destul de frig și o să se ducă singuri în cușcă.

| BigG a răspuns:

Daca le dai mancare acolo o sa stea numai cand mananca, ii ca si la oameni nu dorm in bucatarie. Nu la toti cainii le place cusca pentru ca nu isi vad teritoriul. Eu numai caini care erau pe lant am vazut stand in cusca neavand alt loc unde sa se adaposteasca

| MfxIulian explică (pentru BigG):

Cuşca e faţă în faţă cu uşa lângă care dormeau. deci de acolo văd cam tot...