| andrei2808 a întrebat:

Salut. Daca bag o perche de pantaloni de trening (bumbac) in apa fierbinte spre fierbere, se vor micsora? Am o pereche mai veche si nu i-am purtat deoarece sunt prea largi, ii vreau mai mici.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Nu te chinui cu micsorarea prin apa fierbinte!
Chiar daca se micsoreaza, pantalonii se vor largi iarasi la purtare.

Daca pantalonii sunt mai largi, atunci poti pune elastic la nivelul burtii, de lungime potrivita. Pantalonii vor fi mai lejeri si mai comozi in miscare.
Lungimea pantalonilor se poate scurta prin cateva cusaturi.
In ambele cazuri te poate ajuta o femeie care are experienta de "croitoreasa" in casa.winking

| andrei2808 explică (pentru Bula):

Multumesc. Pantalonii sunt largi, nu lungi, e vorba de o pereche de pantaloni scurti. La talie imi sunt perfecti, problema e de la talie in jos. O sa merg la o croitorie. Multumesc din nou pentru raspuns!

| Bula a răspuns (pentru andrei2808):

Pantalonii scurti trebuie sa fie largi. happy
Daca in talie este bun, atunci lasa-l asa, va fi mult mai comod.

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Incearca si ai sa vezi.

| gabicoo a răspuns:

Distrugi țesătura! Se vor micșora, dar după două trei purtări se vor lărgi mai mult decât sunt acum și vei arăta de parcă te-ai îmbrăcat cu un pulover pe post de pantaloni!
Mergi la cineva care are mașină de cusut! Altfel îi strici!