| lexi334 a întrebat:

Din greseala, mi-a scapat cacao cu apa combinata pe un perete de ciment fara culoare, doar ciment. Intrebarea mea este : se pateaza peretele?

Răspuns Câştigător
| ALGator a răspuns:

Daca sa pateaza poti sa pulverizezi cu apa, aștepți vreun minut.
Apoi presezi o cirpa absorbanta sau servetel alb de hirtie pe suprafața patata.
Aplici hirtii sau cirpe uscate de mai multe ori.
Sînt sanse ca apa din beton sa antreneze particulele de cacao.
Nu freca, doar absoarbi!

Dacă ți se pare că pata mai dispare, așteaptă sa se usuce peretele ca sa vezi într adevăr rezultatul.

Daca vezi ca e mai bine dar nu e gata, mai repeta operațiunea.
Succes!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pune imediat furtunul cu apa pe locul respectiv, facand un pic de presiune si incearca sa pui jetul taman pe pata, iese categoric in primele ore, pana nu se usuca.

| Mayhem666 a răspuns:

Daca nu s-a patat pana acum, nu o sa se pateze nici mai tarziu, dar in caz ca o sa se pateze, poti sa dai cu var peste si eventual si cu o culoare ca sa acoperi pata.

Răspuns utilizator avertizat