| Tpufan123 a întrebat:

Salut din nou TPU, am si eu o intrebare legata de filtrarea apei acasa! Am citit pe net ca trebuie sa o fierb si sa ii adaug coji de mere si zeama de lamaie, dar daca doar o fierb e suficient cat sa fie apa buna, sau ce altceva pot pune sa am o apa buna acasa?

9 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Lasa prostiile. Nu degeaba au luat astia de la Buzau premii peste premii in strainatate la tirguri de renume mondial si livreaza peste tot pe glob: https://aquator.ro/products/uz-casnic/filtre-de-uz-casnic/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apa de la robinet are metale si chimicale care nu se distrug prin fierbere.
Cauta in orasul tau, compozitia apei, ca difera de la oras la oras.

| Mohican a răspuns:

Cu cat apa este mai fierbinte cu atat bacteriile vor muri in numar mai mare. Nu conteaza timpul de peste 3 minute, atata timp cat apa nu este destul de bine fiarta.

Este o metoda buna, insa mai sunt si altele precum dezinfectarea chimica. Aici ai mai multe detalii, https://www.wikihow.com/Purify-Water

Dupa cum se precizeaza o alta metoda buna ar fi sa lasi apa intr-o sticla de plastic la soare timp de 6 ore pentru a omori patogenii.

| Tpufan123 explică (pentru Mohican):

Cred ca am sa fierb apa si o sa pun putin morcov ras in ea, am vazut ca trebuie sa o las sa fiarba 15 min si sa pun un fruct sau o leguma pentru ca ii da mai multa "sanatate"

| sadrian46 a răspuns (pentru Tpufan123):

Aceea nu mai e apă, e supă de legume.
Ca să fie apă, o fierbi doar.

| Tpufan123 explică (pentru sadrian46):

Pai da mai, dar am vazut ca ii se pune si o lingura de argint, ca argintul atrage toate impuritatile din apa, un pic de citrice sa ii dea proprietatile necesare, dar eu doar o fierb, vreau doar apa filtrata, nu cred ca mi-ar place sa aiba gust de ceva.

| sadrian46 a răspuns (pentru Tpufan123):

Lingurița de argint face apă sfințită cu care poți face frecție la picior de lemn, iar dacă crezi, îți crește și picior nou.
Dacă vrei apă filtrată, cumperi filtru.

i

| anonim_4396 a răspuns (pentru Tpufan123):

Argintul distruge si bacteriile bune din colon intestin si stomac, nu doar cele care nu sunt bune.

| Tpufan123 explică (pentru anonim_4396):

Da, deci pana o sa IMI CUMPARA APARAT DE FILTRAT, am sa o fierb doar si sa vad efectul, e foarte important sa avem apa buna dar nu multa lume da importanta necesara si nici asta de la magazin nu e mare branza daca o testam. Multam