| qieiqpalz a întrebat:

Salut, eu nu mananc dulciuri prea des..azi am mancat fineti si dupa 2 felii deja nu stiu imi venea putin greata, simteam ca e prea dulce, oare de ce mi se intampla asta? Nu o fi corpul obisnuit cu ele? Cand eram mic mancam mai mult fara sa simt ca e prea dulce

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă e prea dulce, cu greața corpul arată că nu îi mai trebuie.
Acum ai alt corp decât acela când erai mic.

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poate e alergie sau erau expirate

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut pot fi doua cauze prima poate era veche cutia de finetii te ai uitat pe ambalaj cand expiră? Si a doua cauză ai mincat cu poftă si ți sa aplecat (ți s-a facut rău)

| Sn4k3 a răspuns:

Exact asa sunt si eu. Cand eram mic mancam probabil ca exagerat de mult dulce, iar acum nu suport nici sa gust ciocolata. Nu e nimic grav, pur si simplu ne mai schimbam.

| aXy99 a răspuns:

Te-ai dezobisnuit. Nu ai nicio problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai probleme cu stomacul. Redu cantitatea de dulciuri pentru ca dau aciditate in stomac, asta mi-a zis un gastroenterolog.

| Demidol a răspuns:

Corpul nu suporta nici mult dulce.
Dar contine si grasimi hidrogenate, pe care corpul le refuza. Candva se faceau cu unt adevarat. Acum insa... Iar doua felii sunt destule in orice conditii. Nu trebuie sa mananci tot borcanul la o masa.

| lorena66 a răspuns:

Dacă simți o pofta imensa de dulce, deși te—ai saturat, înseamnă un singur lucru: paraziți intestinali. Cel mai probabil ai onxiori, cei care își depun ouăle in "scaun". ar trebui sa te abții de la dulce. Ma confrunt și eu cu aceeași problema. Și crede-ma, odată ce iti este greață, e de ajuns pentru tine. Dar nu e nimic anormal. Cel mai bine este atunci cand corpul tău simte limitele. ajungi astfel sa iti cunoști corpul.
E mai rau sa nu-ti semnaleze stomacul nimic și sa te trezești cu voma, etc, decat sa-ti spună cand sa te opresti. Multă sănătate!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru lorena66):

Tu dai sfaturi aiurea si după ureche, oxiuri se scrie nu onxiori habar nu ai dar vorbesti, culcă te.

| aXy99 a răspuns (pentru lorena66):

Daca ai problema asta, nu inseamna si el o are laughing
Descrierea lui nu se potriveste cu verdictul dat de tine.

| lorena66 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

In primul rând, am încercat să îl/o ajut. Am pus doar câteva bănuieli in răspuns, că doar nu sunt cititoare in palma, sa vad ce probleme are persoana, nu înțeleg care este problema ta. Și faptul ca am scris un cuvânt greșit nu este o tragedie, stai calmă. Suntem oameni, oricine greșește happy Pot fi mai multe simptome, nu doar unul. Și dacă tu crezi că răspunsul meu este "Eronat, Nefolositor", atunci uita-te și la al tău, mai ales la întrebările tale. Nu sunt singura care ar trebui sa se "culce". Odată ce ajungi sa pui întrebări pe TPU legat de "Cum va simțiți pe tocuri?" sau "Purtați tocuri de revelion?" este vorba probabil de un copil disperat.
Oricum ar fi, eu nu ma aflu aici sa comentez, așa că, dacă ai chef sa te iei de cineva, fă pași, eu nu-s persoana potrivită. O zi bună!

| lorena66 a răspuns (pentru aXy99):

Am bănuit, atâta tot. Ce, nu am dreptul la "opinia publica", sau?

| aXy99 a răspuns (pentru lorena66):

Nu, cand faci astfel de afirmatii fara sa ai habar despre ce vorbesti, nu ai. Nu poti sa-i spui omului ca are paraziti intestinali fara sa ii fi facut niste analize, teste etc. Asta pe langa o pregatire specializata in domeniu. Cum ar fi sa incep sa comentez la toate intrebarile de la categoria "Sanatate" cu "Ai cancer", pana la urma, aproape orice simptom poate sa fie asociat cu cancerul, nu? Cam asta e logica ta cu parazitii intestinali.

| lorena66 a răspuns (pentru aXy99):

Asta a fost problema la toți, luând opinia ta in considerare. Nimeni de pe TPU nu are cu siguranța dreptate la răspunsul acesta, dar încercam sa ajutam. Odată ce mănânci 2 felii de finetti dintr-un tun, înseamnă ca ai o pofta imensa, iar aia poate aparea și de la altele. In plus, paraziții sunt întâlniți la copii. Dar, după cum am spus, dacă ty cauți o persoana cu care sa te cerți eu nu sunt aia. NU am venit aici sa fac panaramă, sa ma cert și sa ma dau mare. Am încercat doar sa ajut. Și nu-mi poți spune ca ai încercat sa ma "corectezi". A fost atac la persoană, o acțiune demnă de o persoana needucata. Stai calm, am înțeles ca răspunsul meu nu este bun, nu trebuia sa te iei de mine.