| qieiqpalz a întrebat:

Eu sunt in perioada de masa dar nu pot manca asa mult. Am de mancat 2800 eu inainte mancam 2000 calorii (m-am obisnuit cu 2000 )chiar daca caloriile mele de mentinere sunt 2800 eu nu pot manca atata. Am mancat duminica 2700 si eram leguma, mă lasase stomacul, aveam gaze, nu puteam face exercitiilem ma simteam plin intodeauna (si nu pot manca dulciuri mi-e rau daca le mananc) oare ar trebui sa reduc la 2400/2500? Eu si azi am mancat 2000calorii si ma simt bine

5 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Probabil ai avut o indigestie, sau gastrita.

Din tot ce ai spus nu pot sa inteleg decat ca ai probleme semi-grave cu stomacul si trebuie sa vizitezi un medic.

Si fi sigur ca mananci mai mult de 2000 kcal, nu calculezi bine.

| qieiqpalz explică (pentru Frank51):

Nu cred claculez f bine

| aXy99 a răspuns:

Ce e asa de greu? 500 ml de lapte de casa (62+ kcal pe 100 ml), 250g musli (ovaz, secara, fulgi de porumb, stafide si alte fructe confiate, deci 359 kcal/ 100g) = 1000+ kcal. Asta la o masa. 150g unt de arahide cu niste fructe la o alta masa, niste legume cu pui, orez, cartofi, niste ulei de masline peste o salata si se fac lejer happy

| qieiqpalz explică (pentru aXy99):

Nu o duc f bine cu bugetu ..musli si untu de arahide sunt cam scumpe pentru mine mai bine cumpar un piept de pui din toate astea spuse de tine nu prea gasesc proteina app ce parere ai despre fulgii de ovaz?

| aXy99 a răspuns (pentru qieiqpalz):

Sunt buni, dar ca sursa de carbohidrati, nu de proteine.
Acel musli e foarte ieftin. Iti ajunge 5 portii (poate 6, depinde cat mananci) si costa 8-9 lei. Ce mai vrei?
Unt de arahide gasesti la 25 de lei 1kg, ce vrei mai mult? laughing Sunt foarte ieftine, pieptul de pui nu are grasimi sau carbohidrati, doar proteine, nu are nici kcal prea multe, nu faci nimic doar cu pui.