| csnexus1 a întrebat:

Salut.Ieri am cumparat o soba noua,nu este din teracota si este vopsita cu negru, iar vopseaua se tot arde facand fum.Cam cat timp trebuie sa mai arda vopseaua pana cand nu o sa mai scoata fum? Multumesc anticipat

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Trebuie sa o incingi tare.
Fa un foc puternic, chiar si in casa, dar cu geamuri deschise, si infierbant-o puternic. Daca se cojeste vopseaua, ia un spaclu si da-o jos, unde este posibil, ca sa grabesti curatarea.
Ai putea alege si un decapant, ca sa o cureti mai rapid, dar atentie, poate degaja gaze toxice. Foloseste o masca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuia de prima data sa faci focul in ea afara si ardeai lemne in ea pana observai ca nu mai scoate fum. Poae si acum e bine sa o scoti afara si sa faci focul in ea. Depinde, dureaza ceva timp pana se arde complet vopseaua de pe soba.

| csnexus1 explică (pentru anonim_4396):

Si eu m am gandit la asta dar cam tarziu multumesc oricum.