| anonim_4396 a întrebat:

Am cumparat o soba de teracota cu recuperator metalic si tot curge un lichid negru. Ce pot sa fac?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu inteleg despre ce vorbesti! Daca este vorba de un recuperator de caldura pe baza de ulei, inseamna ca este gaurit undeva. La un service auto ti-l pot repara (daca nu-i in garantie si iei legatura cu producatorul) ca pe radiatoarele de la masina. Apoi trebuie completat uleiul. Tot de la ei poti lua ulei ars.

| jonyjb91 a răspuns (pentru Salontanul):

Recuperatorul este un soi de burlan care face legatura dintre soba si cos iar lichidul curge din cot. ititial am crezut ca este condens pe dinafara dar cand l-am sters cu un servetel era negru si mirosea a fum

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Lichidul negru este condens care se scurge de pe cos. Ai trei soluții, depinde ce variante ai la îndemână.
1. Schimbi inclinatia pantei conexiunii dintre burlanul metalic si horn. De obicei burlanul iese în sus din soba, apoi are un cot la 90 de grade, iar apoi un segment care intra in horn. Acest ultim segment este adesea montat greșit, urcând ușor spre horn, condensul curgând astfel din horn spre soba. Schimbând înclinația, gravitația rezolva problema.
2. Termoizolarea hornului. Un horn termoizolat nu mai produce condens, nu mai are ce sa curgă.
3. O gaura la partea inferioară a hornului, prin care acesta sa traga aer "fals". Curentul continuu de aer usucă hornul.

| jonyjb91 a răspuns (pentru regis):

Lichidul nu vine din legatura dintre cot si acel scment, ci vine direct din cot de parca ar fi spart la jumatate iar acel secment este montat corect

| regis a răspuns (pentru jonyjb91):

Lichidul se prelinge de pe horn si curge pe unde are loc.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Acum inteleg! Te referi la asa ceva, cred: http://bit.ly/2PninkX
In cazul acesta orice tinichigiu ti-l poate repara. Si, da! Acesta se poate repara la orice tinichigiu dar nu merita banii. Dar acesta nu are ulei ci condensul impreuna cu fumul si cenusa dau un fel de lichid uleios. Mai bine cumperi unul nou. Eu credeam ca vorbesti de asta: http://bit.ly/2QwOxag Asta e putin mai complicat de reparat si trebuie completat uleiul. Multumesc pentru apreciere!

| jonyjb91 a răspuns (pentru Salontanul):

Da este primul iar lichidul curge din conexiunea dintre cot si recuperaor cel mai probabil este umezeala venita din soba deoarece este nou construita si nu a avut timp sa se usuce, am am mai observat si abur iesind dintre placile de teracota. Multumesc pentru raspuns

| Quassaar a răspuns:

Mai mult ca sigur este condens. Este normal să fie negru și să miroasă a fum.happy

| jonyjb91 a răspuns:

Recuperatorul este un soi de burlan care face legatura dintre soba si cos iar lichidul curge din cot. Ititial am crezut ca este condens pe dinafara dar cand l-am sters cu un servetel era negru si mirosea a fum