| MauroMania777 a întrebat:

Salut. În ce supermarketuri găsesc smântână vegetală și care varianta e mai puțin calorica și mai gustoasă? Am înțeles ca exista din mei, soia, cocos, ovăz. Ce îmi recomandați?

6 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Iti recomand sa te lasi de smintina. Toate alea mentionate de tine sunt niste mizerii sinistre. Eu inlocuiesc cu succes smintina cu iaurtul cit mai low-fat. Sper ca incerci sa reduci grasimile, si nu ai luat-o razna cu veganismul (singura scuza o gasesc la cei care chiar au probleme de sanatate). Veganismul e o mare prostie. Ovo-lacto-vegetarian e foarte ok si sustenabil.

| Eireann a răspuns:

Eu am intoleranta la lactoza de ani de zile si boala celiaca descoperita la analize cu 3 luni in urma. Desi folosesc lapte de migdale in cafea si lapte de soia la gatit nu am incredere de loc in "lactatele vegetale". Daca un produs are peste 3 randuri de ingrediente si 2 pe care nu le poti pronunta mai bine renunti la el.
Daca chiar vrei poti face tu cu blenderul o pasta de cashew care se aseamana cu smantana -gasesti reteta pe net.

| Eireann a răspuns (pentru Eireann):

Am englezit-o din greseala: caju nu cashew.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sinceră să fiu, lactatele "low fat" pe care le-am încercat au un gust oribil, nu înțeleg de ce...dar îți pot recomanda iaurtul grecesc (cel de la Pilos mai ales) în locul smântânii, e de vis...și are cam 10% grăsime, eu zic că merge. happy

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Aia nu-i smântână. E doar o vaselină vegetală, aparent inofensivă. Mă mir că nu mănânci mărgele din plastic în loc de mazăre.

| Miriam_Diana_1998 a răspuns:

Soia de cocos