| narcis_diaconu a întrebat:

M-a mancat undeva, de plictiseala sa fac popcorn. Cum nu aveam decat boabe, am zis sa incerc, fiind prima oara cand fac asa, pana acum foloseam doar din acelea pentru microunde.
Am pus uleiul in tigaie, am pus boabele si am asteptat....Am asteptat dar nu s-a intamplat cine stie ce. Sincer chiar ma temeam ca am pus multe si va da pe afara cand vor inflori toate. Da de unde... daca au sarit maximum 10. Ce s-a intamplat? Ce am facut gresit si cum sa fac sa imi iasa?

3 răspunsuri:
| Denisa0954 a răspuns:

Trebuia sa lasi uleiul sa se incinga, apoi sa pui boabele

| Fatamuntilor a răspuns:

In primul rand cumpara graunte din alea la pungute.
Intr-un ceaun pune o lingura de ulei, asteapta sa se incinga bine.Dai drumul la graunte in uleiul incins, pui un capac.In maxim 2-3 minute ar trebui sa inceapa sa se desfaca.Si in 5 se umple ceaunul.Sunt cateva boabe care nu s desfac, dar putine.

| Raluca591 a răspuns:

Lasa uleiul sa se incinga, abia apoi poti pune boabele, apoi acopera-le cu un capac!