| cicel1 a întrebat:

Mi-a facut cineva odata piept de pui cu orez la cuptor. Era foarte bun, orez alb si pieptul de pui fraged.
Din cate am inteles nu a pus decat orezul si pieptul de pui propriu-zis si a folosit unt.
Imi puteti face o reteta scurta cum sa-l prepar?
Stiu ca pun untul topit peste orez si piept dupa care il bag la cuptor, acoperit cu staniol.
Trebuie fiert orezul inainte, sa calesc carnea?
Cat timp il las la cuptor?

Răspuns Câştigător
| spi a răspuns:

1 ora...depinde ce aragaz folosesti al meu e mai vechi si il dau la temperatura maxima.eu adaug pentru fiecare cana de orez cate 2 cani de apa/supa.

3 răspunsuri:
| maryus24 a răspuns:

Carnea nu o calesti, orezul poate putin prefiert 5.8 minute apoi il bagi in duba daca asa spui ca a facut si prietenul tau, nu uita sa il condimentezi inainte de al baga la duba.

| spi a răspuns:

Eu fierb carnea de pui cu cateva contimente iar dupa ce s-a fiert pe jumatate il scot ii dau cu unt apoi il bag la cuptor. dupa ce s-a rumenit spal orezul si il pun in tava cu puiul si adaug apa sau supa de luiacoper cu staniol iar cand este gata facut pun iarasi unt si il acopar iar pentru a se innabusi. sper ca te-am ajutat.baftabig grin

| cicel1 explică (pentru spi):

Deci cate minute il las la facut, la cuptor electric si la ce temperatura (aproximativ).
Cata apa pun, si daca pun se va evapora nu?

| spi a răspuns (pentru cicel1):

1 ora...depinde ce aragaz folosesti al meu e mai vechi si il dau la temperatura maxima.eu adaug pentru fiecare cana de orez cate 2 cani de apa/supa.