| alex495 a întrebat:

Voi va faceti pizza congelata la cuptorul cu microunde? Cate minute si la ce putere o faceti?

22 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Scrie pe ambalaj cat trebuie tinuta si la ce temperatura. Dar aluatul parca e cauciuc. O data am facut asta si m-am lipsit.

| alex495 explică (pentru darrio2007):

Scrie decat la cuptoare electrice sau cuptoare pe gaz.

| darrio2007 a răspuns (pentru alex495):

Nu stiu ce ai luat tu dar obligatoriu trebuie sa scrie si pentru microunde. Eu am tinut-o 21 de minute. Bunicică, cu exceptia aluatului, cum ti-am mai scris inainte.

| darrio2007 a răspuns (pentru darrio2007):

La 750 W.

| Lioana a răspuns (pentru darrio2007):

Aluatul pare de cauciuc daca blatul nu e copt bine. La microunde mi s-a intamplat si mie chestia asta dar de cand folosesc cuptorul electric iese bine pizza.

| darrio2007 a răspuns (pentru Lioana):

O singura data am facut la microunde. Nu mai incerc.

| Lioana a răspuns (pentru darrio2007):

La microunde nici sa nu mai incerci, ca nu iese bine. Nu degeaba nu e trecuta modalitatea de coacere la microunde pe cutiile de pizza.

| alex495 explică (pentru Lioana):

Ai dreptate, dar inainte aparea, mi se parea mie ceva ciudat in ultima vreme ca numai scrie

| alex495 explică (pentru darrio2007):

Eu la 800 7 min m i se pare de ajuns, daca o las 10 min deja se intareste pe margine

| Violleta2022 a răspuns:

Personal, nu recomand deloc pizza congelata.
Dar adica este musai sa o mananci, atunci te sfatuiesc sa o pui la cuptorul normal, nu la microunde, unde se fierbe.

| alex495 explică (pentru Violleta2022):

Eu am cuptor clasic cu gaz, nici macar indicator al temp nu am. Cum as putea sa o fac?

| Violleta2022 a răspuns (pentru alex495):

O pui in cuptorul cu gaz, care-i incalzit in prealabil si o tii 10 minute. Dupa 10 minute o verifici daca este coapata si o mai lasi la nevoie, inca 5 minute.

| Adry05 a răspuns:

O fac la cuptorul aragazului. Nu am un timp anume, cand mi se pare ca e suficient de facuta. Ar trebui sa scrie pe ambalaj cat o lasi.

| alex495 explică (pentru Adry05):

Aragaz clasic? Pe ce treapta dai flacara la cuptor? Eu n am nici macar indicator de temperatura.

| Adry05 a răspuns (pentru alex495):

2-3/5

| doctorandus a răspuns:

Cuptorul meu cu microunde are si cuptor cu aer cald. Il pun la 200 de grade Celsisus, 14 minute. Bag pizza congelata in cuptorul rece si pe urma (rapid) il pornesc.

| alex495 explică (pentru doctorandus):

La mine nu am cu temperatura. Ii pot seta puterea, ( de la 500 W la 800 w, valoarea maxima)

| Lioana a răspuns:

Eu prefer sa o fac la cuptorul electric pentru ca microundele sunt dăunătoare. O las 10 minute in cuptorul preincalzit la 200 grade.

| alex495 explică (pentru Lioana):

Asa as face si eu dar n am cuptor electric. Trebuie schimbata mobila ca sa pot pune electric.

| RB26DETT a răspuns:

Scrie pe ambalaj, la unele trebuie tinute mai mult, la altele ma putin, depinde de consistenta, grosimea aluatului...

| Andreeamiruna67 a răspuns:

În locul tău n as manca asa ceva, gen am auzit ca dacă mănânci pizza congelata este posibil sa faci cancer.
Mai bine te duci la un restaurant, acolo nu baga nimeni toate prostiile posibile. Nu poți sa spui ca n ai bani, ca la un restaurant costa pana în 20 de lei o pizza foarte buna

| alex495 explică (pentru Andreeamiruna67):

Depinde de restaurant. Am fost in restaurante unde o pizza e de la 20 de lei in sus si ma crezi sau nu, era congelata deci regula asta nu se aplica peste tot. Inafara de pizzeriile care se respecta si ti arata ca au cuptor in spate ( pe lemne de cele mai multe ori) majoritatea congelata fac. Sau cel putin congelat blatul