| danielmorcan a întrebat:

Salut, prieteni!

In urma cu doua saptamani am vomitat pe canapea. Am incercat apoi sa scot mirosul cu bicarbonat si otet. Am reusit sa scot mirosul si urmele, insa acum este un miros puternic de otet. Daca pun degetul pe canapea, imi miroase degetul a otet.

Sugestii despre cum as putea scapa de mirosul acesta de otet? Am auzit ca ar fi acele neutralizatoare de miros. Ar fi de ajutor?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa lasi sa aeriseasca.
In cateva zile dispare mirosul.

| DjSannan a răspuns:

Pentru a scapa de mirosul de otet, iti sugerez urmatoarele:

Incearca sa aerisesti camera in care se afla canapeaua. Deschide ferestrele si usile pentru a permite aerului sa circule si sa indeparteze mirosul de otet.

Poti incerca sa cureti canapeaua cu apa si detergent. Incearca sa amesteci o parte apa cu o parte detergent pentru a face o solutie de spalat si apoi freaca usor suprafata canapelei cu aceasta solutie. Asigura-te ca usuci bine canapeaua dupa ce o speli.

Poti incerca sa folosesti un neutralizator de miros. Aceste produse sunt create special pentru a indeparta mirosurile neplacute din casa. Poti gasi astfel de produse in magazinele de bricolaj sau online. Incearca sa aplici produsul conform instructiunilor de pe ambalaj.

Incearca sa folosesti plante aromatice pentru a masca mirosul de otet. De exemplu, poti folosi ramuri de cimbru, menta sau busuioc pentru a oferi o aroma fresh in camera

| IceRope a răspuns:

Poți scoate mirosul cu un aparat de curățat cu aburi.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Presupun cã s-a îmbibat/impregnat cu oțet materialul de dedesubt (buretele/pâsla) și acum se evaporã foarte încet, de aceea neutralizatoare de miros nu cred cã vor ajuta prea mult. Cred cã dacã pulverizezi apã de mai multe ori pe locul respectiv se va mai dilua și va mirosi tot mai puțin, apoi cu ajutorul unui feon sau fierului de cãlcat vei accelera procesul de evaporare.