| Chhrisu a întrebat:

Puteti sa imi spuneti o reteta mai simpla de desert? dau funda la cea mai buna si mai simpla!

Răspuns Câştigător
| upssss_4824 a răspuns:

Papanasi
Branza(marunta)de vaci,doua oua,faina,putina sare si ulei pentru prajit.
Se marunteste branza cu o furculita,dupa care se ameste ca cu ouale, sarea si faina.
Se modeleaza in forma de chiftelute, se dau prin faina si se prajesc in ulei.
O sa iasa un fel de chiftelute desert. :]
Se pot manca chiar si cu zahar
Cartofi crocanti :
tai catrofii in 4 [cam 1 kg.depinde cate portii vrei sa faci], pui peste ei 1 lingura de ulei sa se unga bine bine. intr-o farfurie amesteci 3 linguri de faina de mamaliga cu 1 lingurita de sare 1 lingurita de piper si o lingurita de boia. torni compozitia peste cartofi sa fie toti acoperiti bine bine si ii pui intr-o tava la cuptor
Pofta buna!

4 răspunsuri:
| MeUFO a răspuns:

Bună! Uite două reţete uşoare şi rapide pentru un desert delicios
http://www.lecturirecenzate.ro/2010/12/29/salata-de-fructe/
http://www.lecturirecenzate.ro/......i-pripite/
Poftă bună!

| annaliana a răspuns:

Bomboane Raffaelo
Pui intr-un vas:margarina, lapte praf,fulgi de nuca de cocos,zahar pudra,diferite esente(migdale,rom,vanilie)stafide,alune(fie pui una mare in mijloc, fie pisate si le pui in compozitie), poti pune si cacao. Apoi amesteci totul si faci cu mana bile(sa arate ca bomboanele)si le dai la frigider.

| crooxel a răspuns:

Pai ce zici de... iaurt de piersici cu biscuiti milka?
sau clatite cu finetti, visine si scortisoara?
gris cu lapte?
orez fiert cu finetti sau gem?
sau mar cu biscuite?

| amigos a răspuns:

Sirop: apa calduta cu miere/zahar, suc de la o portocala si esenta de vanilie. Inmoi piscoturi in sirop, le asezi pe o farfurie, pui deasupra frisca si ornezi cu ciocolata rasa. Arata bine si este si f bun happy