| Bella_5737 a întrebat:

Stie cineva reteta galustelor cu prune? Multumesc:*

Răspuns Câştigător
| Anonima_9977 a răspuns:

Ingrediente:

1kg cartofi
300g faina
1 ou
Sare dupa gust
500g prune
6 linguri pesmet
Zahar tos

Mod de preparare:
Spalam prunele, le scoatem samburele, le asezam intr-un castron si le presaram cu zahar tos.Intr-o cratita punem 6 linguri pesmet si lasam pe foc amestecand continuu pana capata o culoare rumenie. Dupa ce s-a rumenit pesmetul, tragem cratita de pe foc, adaugam zaharul tos si amestecam pana omogenizam. Spalam cartofii si ii punem la fiert intr-o oala cu apa si sare. Lasam la fiert pana ce se inmoaie, apoi ii scoatem si ii scurgem de apa, ii curatam de coaja si ii dam prin presa de cartofi. Adaugam un ou, sare, faina si amestecam totul pana obtinem o compozitie omogena.Luam o lingura din compozitia de cartofi, o punem in palma, in mijloc punem o jumatate de pruna si formam o galusca rotunda.
Intr-o cratita punem apa cu sare, si punem galustele la fiert. Cand galustele incep sa se ridice la suprafata, inseamna ca sunt fierte. Le scoatem pe o farfurie la scurs si le dam prin pesmet cu zahar.

7 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Gasesti mai multe retete pe gustos.ro.

| Minnie a răspuns:

Da, stiu, dar nu cea clasica cu galustele din cartofi ci din gris cu malai.Sunt f bune si mai usor de facut, dupa parerea mea. Daca o doresti da-mi un mesaj

| nana a răspuns:

Salut luiza. Poti cauta pe google, scrii ce reteta doresti si ai o multime de retete de ales. http://www.gustos.ro/retete-culinare/präjituri/galuste-cu-prune.html. Este doar una din variante. Succes. Pup.
nana

| 9999azucena9999 a răspuns:

Uite aici http://www.gustos.ro/retete-culinare/prajituri/galuste-cu-prune.html, iar daca aceasta erteta nu et incanta uitete si aici http://www.culinar.ro/......-cu-prune/ si chiar si aici http://gourmandine.ro/retete-dulciuri/galuste-cu-prune/. Alege-o pe cea care ti se potriveste, oricum toate se invart in jurul aceleasi retete. Bafta :*.