| edytZzza a întrebat:

Am tinut o dieta, si mancam de 2 ori pe zi dimineata cereale, si seara fructe legume, ce aveam la indemana.Si acum vreau sa-mi refac metabolismul sa nu mai stocheze caloriile, vreau sa incep sa mananc mai mult si nu stiu cu ce sa incep ( dar fara grasimi ).

3 răspunsuri:
| Gustos.ro a răspuns:

Salut! Incearca sa mananci putin si des, sa ai 5 mese pe zi: 3 principale si 2 gustari. Consuma fructe, legume, peste sau pui la gratar. Fara dulciuri si paine. Bafta!

| KellyGreen a răspuns:

1. Au tinut o foarte proasta ditea deoarece seara nu mananci in niciun caz fructe si nu sari peste pranz niciodata.
2. Daca zici ca dimineata mancai cereale puteai la fel de bine sa mananci si paine ca sincer e acelasi lucru.
3. Ai pulverizat din alimentatie proteinele deci corpul tau banuiesc ca e foarte slabit deoarece fara proteine nu ai cum sa ai o buna functioanare a corpului.
4. Poti sa incepi cu orice vrei deoarece o sa pui la loc majoritatea kg pierdute deoarece ai tinut o dieta foarte proasta asa ca da iama la standul cu ciocolata ca mai devreme sau mai tarziu la prima bucatica de ciocolata sau ceva prajit sau niste carne kg vor incepe sa se depuna si de la un simplu mar asa ca data viitoare nu elimina din alimentatie proteinele( carene, oua, lapte), nu sarii peste mese si nu manca fructe seara deoarece e ca si cum ai baga benzina in masina dar tu o bagi in garaj si iti mai si soliciti pancreasul sa produca insulina seara.

| Loghin_Alina_1985 a răspuns:

Mananca dimineata 1 data cereale. daca pana la pranz te roade stomacul manaca o fructa sau bea un ceai.La amiaza mananca salata si carne slaba fripta in tigaie fara ulei. Dupa ce frigi carnea poti pune pe ea un strop de ulei crud foarte putina seara si un pic de zeama de lamaie.Seara poti manca peste tot asa fript fara ulei sau legume(vinete, dovlecei etc). Faci un sos cu jumate catel de usturoi, foarte putin ulei, o picatura de otet sau zeama de lamaie si oregano si pui peste ele.Sau mananci o salata.Fructe nu trebuie mancate seara pentru ca contin zahar si ingrasa.