| AL3cs21 a întrebat:

as vrea si eu un regim pentru ingrasat... am 17 ani 1.83 si 59 d kg

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru a lua in greutate,trebuie sa tii cont de faptul ca este foarte important sa respecti cu strictete mesele zilei si sa nu sari peste nici una dintre ele.La micul dejun mananca 1-2 oua(fierte sau prajite,dar nu zilnic)si cateva felii de paine cu unt/margarina+o cana cu ceai/lapte.Pranzul sa fie compus din doua feluri de mancare+desert: o farfurie cu supa/ciorba si 2-3 ardei umpluti,spre exemplu si la cina peste/o farfurie de tocanita/fasole prajita etc.Nu mai consuma produse fast-food si consuma mai rar mezeluri/preparate,chips-uri,sucuri si alte porcarii din comert,etc(sunt bogate in calorii,dar nesanatoase).Daca simti ca ar mai trebui ceva,poti consuma cate un sandwich intre mese,iar ca gustare poti consuma cereale cu lapte/iaurt(pot fi consumate si la micul dejun),fructe uscate,nuci,alune sau fistic.Daca dupa cateva luni(minimum 3) nu se observa nici-o diferenta,e posibil sa fii genul de persoana care nu poate lua in greutate.

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Practică un sport și ai grijă să mănânci cât mai sănătos!
Pa, pa.

| wakee1996 a răspuns:

Salut luand in vedere ca si is cam slab, si eu am tinut tot deluti de regimuri dar nu are nici un rost o sa vezi ca o sa te ingrasi mai inkolo pai eu manak 6 ori pe zi si mai este cand mamank si dupa ora 12 si nu ma ingras deci lasa ca ii mai bine slab decat gras deeci daca tot vrei sa te ingras manaka mult si nu face mult sport si o sa vezo ca o sa dea roade eu tin un regim de aproape o luna manak mult si nu fac sport mult ai am pus 3 kg intr-o luna

| SIm0nNn3 a răspuns:

Buna, singurul lucru la care te indrum e sa mergi la medicul tau si sa ii spui de aceasta problema a tabig grin exista anumite vitamine pentru ingrasare dar nu le poti lua dupa urechewinking te pup.

| Corinaa_4338 a răspuns:

Chiar daca vrei sa te ingrasi trebuie sa faci miscare,asta pentru a te ingrasa unde vrei, nu doar sa iti faci burtica, ca daca vrei burtica se rezolva in fiecare seara cu o portie mare de cartofi prajiti si o bere.Sa te ingrasi sanatos inseamna sa manaci sanatos is sa faci miscare, cel putin 30 de minute pe zi. Poti manca nuci,alune,caju, fistic pentru ca ele contin uleiuri necesare si care contin multe calorii, insa nu mai mult de 50 de grame din fiecare, pare putin dar e de ajuns.Si numai in stare naturala. Daca le mananci prajite si sarate, degeaba, mai mult rau iti faci.Bananele sunt hranitoare de asemenea.
La fel ca si cu slabitul,sa te ingrasi e foarte greu atunci cand vrei, de aceea trebuie sa ai rabdare si sa nu apelezi la diete drastice care iti pot pune in pericol sanatatea.
Si mai bine consulta un medic inainte de orice altceva, unul care se dedica profesiei sale de medic.Pentru ca acela iti poate spune ceva concret.