| anonim_4396 a întrebat:

Ce regim as putea sa tin? M-am ingrasat foarte mult de la un timp! Ajutati-ma! Fundaa!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alexa_9785 a răspuns:

Si eu ma ingrasasem ft.mult de la un timp, iar acum am slabit 5 kg.
Ca sa slabesti nu mai manca multa paine si nu mai manca mult.
De exemplu eu am slabit nemaimancand cina iar uneori si pranzul.
Sper ca te-am ajutat.

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și cum ai reușit să te îngrași?
Învață să mănânci! Practică un sport.
Pa, pa.

| AliceIDK a răspuns:

Hei... Ai putea face diferite sporturi cum ar fi : inotul, baschetul, tenisul si multe altele. Poti manca multe fructe si legume. Fereste-te de grasimi, dulciuri. Daca mananci mult carne incearca si mananca mai putina. Nu trebuie sa fi grasa dar nici slaba-os. Iti voi da un pic mai jos un fel de calendar in care ai varsta si cam cate kg ar trebui sa ai.
10 ani- 38-43 kg
11 ani - 43-45 kg
12 ani - 45 -47 kg
13 ani - 47-50 kg
14 ani - 50-53 kg
15 ani - 53-57 kg
16 ani - 57 - 60 kg

Asa ar fi in general. Eu nu stiu cati ani ai dar daca esti mai dezvoltata ( asta insemnand sutien ) ar trebui sa fi un pic mai grasuta.

| Sara2 a răspuns:

Sa tii un regim anume iti va fi foooarte greu
mai bine tine cont ce mananci, nu manca tot ce ingrasa, si fa sport, bea ceai de slabit, nu e deloc daunator ca am baut si eu, si nu m-am ingrasat dupa ce am renuntat la el, si fa multa miscare, dar dupa sport abtine-te vreo 2 ore sa nu mananci nimic, sportul provoaca foame

| Nickname1890 a răspuns:

Fa sport, renunta la prajeli, unt, ulei grasimi dulciuri. Redu cartofii, orezul, fructele. Poti sa mananci fructe in prima parte a zilei, dar nu in exces. poti sa mananci fripturi de pui/porc/vita/peste la gratar, dar nu uita de SPORT. Sincer daca faci sport destul poti sa mananci cam orice vrei si tot sa slabesti.

| alexa_9785 a răspuns (pentru Nickname1890):

Scuze, dar nu e adevarat.
Daca faci sport, iar dupa mananci cat vrei se depune la loc toata grasimea, deci ai face degeaba sport.

| Nickname1890 a răspuns (pentru alexa_9785):

Depinde cat de intens este acel sport. Eu fac sport de performanta si mananc absolut orice vreau. Bineinteles evit prajelile si fast-foodurile. Dar nu pun absolut nimic pe mine. Bineinteles ultima afirmatie este valabila daca faci sport de performanta... deci FOARTE INTENS SI MULT.

IN rest tine cont de primele indicatii si eu zic ca o sa fii ok. Nu toate persoanele sunt la fel si raspund la fel, nu iti pot da eu o dieta si nici o dieta luata de pe net nu e garantat ca va functiona in cazul tau. Daca intr-o luna nu vezi rezultate din ce ti-am zis eu mai sus, redu si mai mult numarul de carbohidrati sau mareste timul de activitate fizica din fiecare zi. Pentru a da jos trebuie sa te joci cu numarul de calorii consumate (activitati fizice) si numarul de calorii mancate. Daca mananci exact la fel de multe calorii cat consumi atunci vei ramane la fel. Daca mananci mai putine calorii decat consumi atunci vei pierde in greutate.

| midu89 a răspuns:

Buna. Pai eu de exemplu folosesc ceai verde pentru slabit si mananc pepene, incerc sa beau multa apa desi nu prea pot si asa slabesc, bineinteles fara dulciuri si multa paine.