| MihaelaDart a întrebat:

Ce mancare pentru pranz faceti azi sau ce aveti in plan sa gatiti? (sunt in pana de idei laughing ). Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Am făcut o mâncare din varză murată, ceapă, morcovi, roşii, puţin ulei de floarea soarelui, crupe de porumb, arpacaş de grâu, mei (câte puţin din fiecare cereală), mărar, mentă, frunze de dafin măcinate, origano, busuioc, sare şi puţin zahăr, pentru a potoli niţel acreala. După ce am călit legumele, am adăugat apă şi am lăsat totul la fiert vreo oră. Este prima dată când adaug şi porumbul, dar a ieşit destul de bine. Oricum, cerealele printre legume aproape nici nu se simt, dar adaugă consistenţa şi aroma.
Tu? Ce ai gătit?

| MihaelaDart explică (pentru NOname):

Interesanta metoda a mancarii de varzei murate, cerealele nu am adaugat vreodata in mancare. Dau un gust aparte?
Azi am facut pestele pe care il avusem de ieri, pane si cu o salata de macaroane (macaroane fierte, maioneza facuta din 200 ml smantana 30%, o lingurita de mustar, sare, piper, oregano dupa gust si zeama de la 1/2 lamaie; mazare, telina si morcovi fierti inainte, sunca si toata compozitia se amestecata. Asta e o salata ce tot o servesc nemtii mai mereu, se numeste Nudelsalat). Si pe maine m-am hotarat sa fac carne de vita in sos de rosii cu cartofi natur. Obisnuiesc sa gatesc zi de zi, caci al meu, logodnic nu ii place mancarea lasata de pe o zi pe alta, se plictiseste, asa ca in fiecare zi, altceva. de-asta si cu pana de idei laughing... Oricum mi-ai facut pofta de varza murata si bineinteles si Darrio2007 cu ciorbita lui de perisoare, le voi face pe saptamana care va urma big grin.

| NOname a răspuns (pentru MihaelaDart):

Da, cerealele îmbogăţesc gustul mâncării, meiul mai ales.
Mie una, îmi place să improvizez. Rareori fac de două ori aceeaşi mâncare, mă refer la cea gătită. Mai mereu experimentez.
Mâine cred că o să fac un fel de supă de mazăre (mi s-a făcut poftă). love struck

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Asta chiar a sunat gustos,, sanatate pura, nu gluma. Cum se numeste toata 'afacerea' asta?

| NOname a răspuns (pentru Drimmero):

Nu oricine şi orice trebuie să aibă un nume. tongue

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Ca sa stiu si eu cum cer bucataresei cand prepara, e necesar sa notez pe foaie toate ingredientele?
Mie unul mi s-a facut o pofta de-o salata ca de vara, cu rosii, castraveti la greu, ceapa si ridichi,, si rosii de cea mai buna calitate si gustoase, nu toate glumele ce se gasesc acum prin piata.
Ai incercat vreodata sa mananci/gatesti prazul? Prazul in combinatie cu mancarea de cartofi, sau ceva de genul am mancat... mi-a plouat in gura dupa felul ala de mancare.

| NOname a răspuns (pentru Drimmero):

Cum spuneam, eu improvizez în bucătărie, nu prea gătesc după reţete deja existente, de aia da, dacă vrei să guşti din ceea ce am gătit (sau pe-aproape), ar cam trebui să-ţi notezi toate ingredientele.

La praz încă n-am ajuns. Mereu mi s-a părut puţin dubios, nu ştiu de ce.hee hee Dar mi-ai dat o idee. Cred că o să încerc să scot ceva gustos şi din el.

Ioi, gata cu discuţiile astea despre mâncare la aproape 1 noaptea! laughing

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Deja ti se facuse foame? Si eu patesc sa mi se faca pofta sau foame cand citisec cate ceva despre mancare, poftesc cam rapid cand e ceva gustos.
Sa inteleg ca esti o bucatareasca iscusita?

| NOname a răspuns (pentru Drimmero):

Nu mi-aş lipi etichete. happy

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

O spui din modestie,, mai mult ca sigur!

| NOname a răspuns (pentru Drimmero):

Nu, nu-mi plac etichetele, atât.

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Atunci este foarte bine

21 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Am facut ciorba de perisoare si chiftelute cu sos.

| MihaelaDart explică:

Din Rasolul de vita pe care l-as fi vrut sa-l prepar azi, cu cateva ingrediente puse in plus, l-am transformat in Stifado o mancare traditionala greceasca pe care o stiam de la socrii mei greci. Pentru reteta cine vrea sa o faca o gaseste chiar pe blogul meu http://mihaelaskitchen.blogspot.de/......eteta.html

suntserios
| suntserios a răspuns:

Somon cu orez si sos de soia

| LexiEla a răspuns:

Incearca musaca, mancarica de mazare, o supa de galusti, piure si snitele. Cred ca gasesti pe net mai multe daca dai "idei de pranz"

| Culinar a răspuns:

Cotlete la gratar si cartofi cu rozmarin
http://www.preparatedevis.ro/2017/02/cotlete-de-miel-la-gratar.html

| MihaelaDart explică (pentru Culinar):

Ca tot ai adus vorba de peste, am pofte si de gand sa fac intr-o zi de weekend o saramura, yummy ce buna ar fi si langa o mamaliguta... big grin

| InfiresMan a răspuns:

Eu am făcut ieri paste după o rețetă de pe net și au ieșit foarte bune:
http://retete.unica.ro/recipes/paste-cu-carne-tocata/
:D

| MihaelaDart explică (pentru InfiresMan):

Multam' oricum desi la asta zic pas, pe asta o gatim mai tot timpul si deja sunt full. Noi asa facem spaghete Bolognese, e un pic asemanatoare cu reteta data. Sper ca ti-a placut! happy

| InfiresMan a răspuns (pentru MihaelaDart):

Da ☺