| Gax97 a întrebat:

Cu ce soluții (în afară de pastă de dinți) se pot înlătura urmele de oxidare de pe ceasurile de mână?

7 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Nu e indicat sa bagi ceasul in solutii. Dar exista niste servetele speciale (sunt deja date cu solutie dar nu imbibate) pentru bijuterii din argint in special dar merg pentru mai multe feluri de bijuterii. Le gasesti pe net sau in magazine/standuri cu bijuterii

| ValentinGabi a răspuns:

Poți încerca să înmoi o cârpă într-un pahar de coca cola să vezi dacă merge

| ViruseZ a răspuns:

Acidul oxalic este un compus chimic folosit preponderent in apicultura si se gaseste la comerciantii dedicati acestui domeniu. Acesta poate fi insa folosit si pentru indepartarea ruginii, dar este o metoda periculoasa, asa ca va trebui sa porti haine, manusi si ochelari de protectie atunci cand il folosesti si sa te feresti sa inhalezi direct pulberea.

| SweetbutPsychoGirl a răspuns:

Incearca bicarbonat cu otet..sau, umezesti bratara presari bicarbonat pe ea. Si apoi lamaie. Face o reactie ca spuma. Si freci cu perie de dinti. Eu asa spal sanitarele si ies ca noi. Asa mi-am spalat bratara de argint si a iesit ca noua.

| JicaContra a răspuns (pentru SweetbutPsychoGirl):

Nu ii mai da sfaturi cu lichide!
daca nu e waterproof, si intra lichid inauntru, adio ceas!

| Gax97 explică (pentru JicaContra):

Am desfăcut oricum ceasul în prealabil. Doar carcasa trebuie să o curăț.

| JicaContra a răspuns (pentru Gax97):

Ok, atunci go4it