| Lightning1997 a întrebat:

Daca aplici pasta de dinti pe cosuri stiu ca le usuca, dar e adevarat ca pot aparea apoi altele mult mai mari? Dar cea cu propolis este mai buna? Adica poate face mai mult rau pasta de dinti in afara de faptul ca poate irita pielea? E vorba despre niste cosuri de pe spate.Stiu ca exista multe alte solutii petru cosuri, am auzit de multe, dar vreau raspunsuri strict legate de pasta de dinti.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pasta de dinti este bun pentru dinti si pentru herpes (la buze).

Pentru cosuri este bun drojdia, sapunul si spirtul:
Mananci de 1-2 ori saptamanal drojdie proaspata, cat un varf de deget.
Te speli de 2 ori zilnic pe fata cu apa calda si sapun antibacterian sau sapun de casa, dupa care te stergi uscat cu un prosop. Cand piealea s-a uscat, dai pe piele cu o bucata de vata imbibata in spirt sanitar.
Astfel scapi de cosuri si punctulete negre in 3-4 saptamani.

| Lightning1997 explică (pentru Bula):

Dar daca mi am dat cu pasta de dinti pot aparea apoi altele daca s-a iritat pielea?

| Lightning1997 explică:

Ok,dar vad ca raspunsul tau este identic cu cel de mai sus...

| Gerard9965 a răspuns (pentru Lightning1997):

E luat de pe internet.

| DrGoogle a răspuns:

Salut una dintre cele mai eficente solutii pentru cosuri, vorbind din propria experienta este otetul de mere nefiltrat.
Il gasesti la magazinele DM daca ai prin zona.

| Lightning1997 explică (pentru DrGoogle):

Voiam sa stiu legat de pasta de dinti, am si spus in intrebare. Multumesc pentru sfat.

| nicoooletaaa a răspuns:

Buna! Observ ca nimeni nu te-a lamurit. Iti voi spune eu. Vorbesc din propria experienta. Pasta de dinti aplicata pe un cos nu ti.l usuca, ci iti colecteaza toata infectia fapt pentu care te vei trezi dimineata cu un imens cos plin de coptura. Si nu. Nu iti vor aparea alte cosuri daca pui pasta de dinți pe unul ci daca il storci. Parerea mea este sa folosesti apa micelara cu bicarbonat si sa te stergi de 2 ori pe zi cu aceasta solutie

| Lightning1997 explică (pentru nicoooletaaa):

Eu am destul de multe pe spate si am dat cu pasta de dinti pe cam toate. apoi am observat ca imi irita pielea si am clatit... sper sa nu se inrautateasca...

| nicoooletaaa a răspuns (pentru Lightning1997):

Este normal sa te iriti deoarece pasta este mentolata iar tu o aplici peste iritatie ( cosuri). Daca ai cosuri pe spate prepara urmatoarea solutie 4- 5 aspirine pe care le vei pisa intr.un castron peste care adaugi 1/2 lingurite miere si aplici pe jona afectata. Stai sa se usuce apoi speli cu apa calduta. Sau poti aplica pe spate masca de argilă