| anonim_4396 a întrebat:

De curand am cumparat o masina de spalat noua "desteapta" cu mai multe programe. Am 2 tricouri albe si vreau sa le pun la spalat doar pe ele fara alte haine si nu stiu cat detergent sa pun, limpezirea si centrifuga. Temperatura scrie pe eticheta 30 de grade. Am program scurt de 15 minute. Cum sa le spal fara ca tricourile sa pateasca ceva?

Răspuns Câştigător
| Sonia822 a răspuns:

Acum producatorii de masini de spalat sunt mana in mana cu producatorii de haine. Masina de spalat, oricat de desteapta ar fi ea, va strica hainele, ca sa cumperi altele curand. Daca tricourile sunt sensibile si tii la ele, iti recomand sa le speli la mana. Daca insisti pentru masina, un pumn de detergent e suficient. Ca sa nu le scoti crete, intinse sau gaurite cum am patit eu, iti recomand o plasa de rufe, l bagi in plasa, la decathlon am gasit, e 10 lei. Ey am Whirlpool si mi-a strica toate haineele sensibile, si spal doar la programul cu fulgul, pentru licruri sensibile. Culorile au iesit la a 3a spalare, chilotii au toti gauri, hainele sunt intinse si descusute, prosoapele le scot desirate, sosetele fara material in zona calcaiului, altele ingretite pe margini.

3 răspunsuri:
| Sonia822 a răspuns:

Centrifuga la 800, nu mai mult, la 1000 e pentru bumbac si prosoape

| Henrypericolpublic a răspuns:

Centrifuga poți sa o lași pe 1000-1200.
Temperatura nu sunt priceput, dar poți sa pui și mai mare de 30.
Nu ar fi indicat sa spui un program de 15 minute.
Vezi dacă ai unul de vreo ora.
Programul în pui depinde de material(sintetic, bumbac, lana).
Stai liniștit ca pana mai acum câteva zile nici eu nu știam sa folosesc mașină.

| XRoyaL a răspuns:

Am uitat sa mentionez, am detergent pudra.