| Adrian2909 a întrebat:

Salutare! Am cumparat niste haine de brand din mall ca nu prea am mai avut de mult timp si am bagat la spalat cateva din ele dupa cateva zile, le-am pus la spalat la 30 de grade cat scrie pe eticheta etc etc.
Si nu de mult am observat un fel de maro sau o culoare asa portocalie inchisa, si numai pe culorile astea negre si gri, momentan n-am observat si pe celelalte, si doar unele locuri pe pantaloni, hanorac si ce mai era (pe pantaloni doar in partea din fata, nu si spatele, e ciudat), la lumina la soare se vedea acea culoare ca si cum era combinata, murdara, si am pus hainele singure la spalat, aceleasi culori (inchise), n-am amestecat haine.
Si se mai spune ca trebuie spalate la modul de spalat "haine delicate", eu n-am facut-o pentru ca masina de spalat mergea foarte mult si totodata le scoateam ude vleasca si mna. le-am spalat normal dar temperatura era la 30 de grade, oare sa fie din cauza asta?
Le spal cu detergent praf pentru haine albe si colore, ar trebui lichid?
Ce-as putea face ca sa opresc sa se mai intample asta? Un sfat? Va rog!

4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Nu exista haine de brand.Toate sunt facute in aceleasi tari sarace unde angajatii lucreaza adesea la negru pe bani putini, nici macar minimul pe economie pentru a trai modest.

Hainele s-au decolorat pur si simplu si nu prea mai ai ce face.Asa e cu cele din materiale ieftine, facute in China, India, Bangladesh, Pakistan, Cambodia, etc.

Poate reusesti sa le returnezi daca le explici ce s-a intamplat la casa, mergi cu bonul.Ai putea mentiona si brandurile, daca doresti, sa stie lumea sa se astepte la experiente asemanatoare, sau chiar sa nu mai cumpere de la respectivele magazine.

| relian a răspuns:

Or fi haine de calitate slaba, coloranti ieftini si slabi, asta e, in RO se aduc lucruri mai slabe calitativ, chiar daca is brand bun, asta pentru ca RO accepta orice rahat, pentru ca cei care conduc tara aia is niste tilhari.

Eu spal lucruri bune si cu apa fiarta si nu iese nimic laughing odata am avut si ceva tricou de asta de firma, dar nu era cine stie ce, a iesirt culoarea si cu apa rece, dar nu s-a decolorat, doar ca iesit din culoare, s-a vazut la spalat.

Nu ai ce sa faci sa eviti asta, daca lucru e prost facut, aia e, pana la urma nu conteaza ca se vede in soare nu stiu ce chestie decolorata, nu sta nimeni sa se uite atent la hainele cuiva.

Dullcat ca de obicei bate cimpii, hainele facute in china nu-s bune si unde mai spune ea,
Uite ca in america mai toate is facute in china si is facute de f buna calitate, nu conteaza unde is facute, conteaza cine este proprietarul lor cine lea proiectat si ce comanda da chinezului, ala face cei cinta fabrica, nu ce vrea el.
Dar am vazut la TV in RO la stiri, au spus ca se aduc in RO mai toate lucrurile ieftine, orice si mincare si produse de orice fel, dar care is mai slabe calitativ decat in alte tari.

Chair daca ambalajul este la fel sa zicem ca un produs din Italia sau Germania, cel din RO are acelasi ambalaj, dar cei inauntru e mai slab calitativ, asa au spus la stiri, banui ca cine or facut teste.

Bine teste se fac oricum la orice este la vinzare, dar se trece cu vederea, dau aia spaga si gata este conform cu ce scrie pe ambalaj, cam pe pricipiu asta se merge acolo in RO.

Toti is corupti, am cunoscut in RO pe cineva care avea laborator care facea analize de astea la produse, la orice, de la haine la mincare, veneau cu marfa, unia aveau vagoane de haine, iau cerut lu respectiva sa spuna ca nu-s bune laughing sa le treaca la nu mai stiu periculoase, sa scrie ca recomda sa le dea foc, asa ei le luau si le vindeau altundeva laughing mi-a spus femeia, si i-a dat spaga pentru asta.

Toti carea veneau aduceau nu o monstra, veneau de exemplu cu lada cu salam laughing veneau cu caractite cu moluste bla bla, imi da si mie femeie, sticle de bautura de toate neamurile.

Deci cam asa se merge in ro pe spaga, se trec alea ca fiind conforme cu ambalaju.
Nu mai spun la granita, acolo la fel se fac teste la ce intra, iti dai seama ca romanu nu sta pe ginduri cand ii da ala malaiu in buzunare.
Scuze ca am bagat si pe linga, dar are legatura cu ce ti s-a intamplat tie, sa stii si tu in ce tara traiesti, sa stii de ce se intampla asa, sa nu fii mirata atun ci cand se intampla.

Transmite utilizatorului dullcat sa nu mai bata gardurile mai totr ce spune e pe linga, numai aberatii baga.

| Freya1 a răspuns:

Sunt haine ce se decolorează pur și simplu.Am și eu o grămadă ce s-au făcut asa si nu ai ce sa le faci.
Încearcă dacă tot vrei cu detergent lichid sau pernuțe, si pune în cuva câte un șervețel din ala pentru haine colorate (le găsești în magazine).

| AmandinaDragan a răspuns:

Probabil sunt niste facaturi.