| AdiMihai25 a întrebat:

Spuneți-mi va rog, cu ce as putea îndepărta rugină pe șuruburi, lant, la bicicleta?

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Substanta pe baza de acid fosforic. Daca gasesti Evipass, ala e foarte bun. E in jur de 10-15 lei o sticla, il aplici si il lasi cateva ore, apoi freci cu o perie de plastic.
Porcaria cu coca-cola se refera la aceeasi treaba, are in compozitie foarte-foarte putin acid fosforic. Dar daca pui cola normala, cu zahar, ramane zaharul acolo lipicios, atrage praful, si "te-ai scos".
Cat despre sarea iodata, cred ca e o gluma, sarea este extrem de coroziva, creeaza imediat rugina.

| Celcestietot a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Eu asa stiam, daca tu stii altfel, este foarte bine happy!

| Celcestietot a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Stiam ca se mai combina si otetul cu sare ca sa elimini rugina, ce parere ai?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Celcestietot):

Vazusem ceva cu acid citric, parca. Adica "sare de lamaie". Dar nu am incercat niciodata.
Otet mai foloseam pentru a debloca suruburile intepenite, mecanicii batrani foloseau asta.

| Freya1 a răspuns:

Deruginol.

| Celcestietot a răspuns:

Salut! Coca-Cola sau sare iodata, fie inmuiata in apa si aplicata pe rugina sau lasata in starea uscata.