| Zuzumilk26 a întrebat:

Cu ce pot îndepărta rugina de pe lanțul bicicletei? O parte din lanț este blocată.

15 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Trebuie să schimbi lanțul. Fierul uzat nu mai este bun.

| Zuzumilk26 explică (pentru Donsavas):

Lanțul a ruginit de la ploaie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, cu WD-40 am dat și eu pe lanț și pinioane ( aveam tot la fel de ruginite) și e chiar bun. Recomand WD-40. În fine, eu mi-am îndepărtat rugina, ca apoi să se strice schimbătorul de foi. Oricum o trimit în service luna viitoare și schimba la ea lanț, pinioane, angrenaj, schimbator. Totuși îți recomand un lanț nou. Uzura lanțului îți strică și foile, iar dacă nu schimbi lanțul bicicletei la timp, vor fi afectate și foile. Iar atunci când mergi la service și, spre ex, vrei să schimbi doar lanțul nu poți face asta deoarece lanțul fiind nou și foile uzate, riști să nu mai urce și să coboare lanțul pe foi. În fine, acum depinde ce tip de bicicleta ai. Poate ai doar cu o singura foaie. Îți zic doar ce mi s-a zis și mie pe forumuri. În mod normal, lanțul bicicletei se schimba după cca. 1000 km. Acum depinde și de marcă.

| Zuzumilk26 explică (pentru anonim_4396):

Acum mi-am luat Streetbike Down Town. Si lanțul ii ruginit si blocat. Poate cu WD-40 mai duce luna asta pana o duc la service.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zuzumilk26):

Da, WD 40 te ajuta fără dar sau poate. Recomand, este o minute în casă. Nu numai pentru bicicletă... Este universal. Însă pentru geam termopan nu m-a ajutat. Am avut probleme cu închiderea geamului din cauza condensului și o cunoștință mi-a spus să pun ulei pe la margini ȘAMD. Uleiul de la mașina de tuns a fost de folos, WD 40 nu mi-a fost de folos. Acum na, pentru bicicletă că e chiar ok.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Zuzumilk26):

Ce amuzant e Wizardu'. Daca are dreptate cu faza cu mia de kilometri, inseamna ca trebuia sa schimb lantul in copilarie lunar.

| Cornel1333 a răspuns:

Salut!
Poti folosi WD-40 spray (foarte util, curata orice).

| Simpatic a răspuns (pentru Cornel1333):

Exact la wd-40 m-am gandit si eu cand am citit intrebarea. eu il folosesc si la masina si la cam tot ce am nevoie prin casa, o solutie minunewinking

| Zuzumilk26 explică (pentru Simpatic):

Si unde gasesc?

| Simpatic a răspuns (pentru Zuzumilk26):

La cam orice magazin de piese auto, la magazine mari gen Dedeman, Praktiker, un ex. :
https://www.dedeman.ro/....../p/1013078

Se gaseste si la 100 ml, 200 de ml, 400 ml etc

| Zuzumilk26 explică (pentru Simpatic):

La supermarket nu gasesc?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zuzumilk26):

Eu am luat din dedeman. Dacă mergi în magazin e cam ditamai magazinul, a trebuit să întreb care, cum și unde. WD-40 găsești la scule ( ciocane, etc).

| Simpatic a răspuns (pentru Zuzumilk26):

N-am idee, unele supermarketuri s-ar putea sa aiba altele nu! Metro ar avea de ex. dar nu si Lidl, deci depinde de tipul acelui supermarket.
In dedeman gasesti sigur eu de acolo cumpar aceasta solutie, sau daca ai in oras la tine magazine de piese auto, e imposibil sa nu ai, tipul de cladiri la parteruri de bloc unde scrie piese auto, asigurari RCA etc

| JimiTechucheanu a răspuns:

Coca Cola e baza

| anonim_4396 a răspuns (pentru JimiTechucheanu):

Baga un mentos în cola și nu pune capac. Be happy.