| Manciu_Emil_1976 a întrebat:

Salut,vreau să vopsesc niște chingi portocalii și galbene din poliester în culori mai închise,dar nu găsesc vopsea pentru textile sintetice (în Galați am căutat în multe locuri). Ce produse sau metode alternative (coloranți,tuș,pigmenți, etc) eficiente cât de cât, ați folosit sau cunoașteți?

3 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Acrilicele. Sunt foarte versatile. Am vopsit cu ele cauciucuri de bicicleta cu alb pe lateral, sa fie "vintage", și a ținut doua luni la o folosire intensa de 10-15 km pe zi. Daca le diluezi conform specificatiilor, nu vei avea probleme. Diluția e f importanta.

| Manciu_Emil_1976 explică (pentru cristi202):

Mulțumesc pentru sugestie! Aștept răspuns la celelalte postări dacă a încercat cineva cu acrilice pe sintetic, sau poate găsesc la cineva să fac o probă, să nu dau bani aiurea.

| cristi202 a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Chestia cu proba e o mișcare inteligenta. Probeaza-le. Vor trece testul. As vrea să îmi spui și mie, și rezultatul testului, și a lucrării ce ai de făcut.