| TheSeventhSin a întrebat:

Salut, vreau si eu sa incep sa gatesc desi nu am gatit aproape niciodata (Si am 18, o sa am nevoie de chestia asta cand am sa ma mut, pentru ca ma duc la facultate)
Eu nu inteleg pe partea asta de rete in care preciezeaza cate grame are sau cati mililitri trebuie sa adaugi.
De unde stiu cu aproximatie? (De obicei gramajul apare pe produse dar tot nu stiu exact.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Iti cumperi cantar de bucatarie si ustensile gradate de masurat
Daca nu intelegi ceva atat de simplu, foloseste ustensilele si nu ai nevoie sa te gandesti prea mult.

| minrest a răspuns:

Dar daca vei sta la camin nu o sa ai bucatarie. O sa fiti cativa colegi, intre doi si patru, cu o baie. Sa gatesti asa prin casa, sa miroasa, sa speli vase la baie... aiurea. Nu-i mai bine sa mananci la cantina? e mancare buna. Mai poti manca la Carefour, iei totul cantarit.

| Crackman a răspuns:

Exerseaza si iti faci singura cantitatile

| missfatadelatara a răspuns:

Instrumente de măsură nu ai?

Cântar de bucatarie sau cana gradata?

Da, la cele ambalate poți calcula cantitatea necesara după cea din ambalaj.

| Daniel9988 a răspuns:

Ce-i mare filozofie in a arunca un ou intr-o tigaie cu ulei incins? Sau ce-i atat de greu sa pui niste apa cu legume la fiert? Pe bune acum, eu cand aveam 8 ani stateam singur acasa pana seara tarziu.Imi faceam singur de mancare, doar nu aveam sa stau flamand, nu?!

| 94Lucifer94 a răspuns:

Sincer eu făceam totul după gust. Foamea e cel mai bun bucătar, vorba aia laughing
Oricum, depinde puțin și de ingredientele folosite, de exemplu se măsoară cu lingura sau cu cana/pahar. Caută pe net și vezi exact cum să măsori ingredientele în bucătărie.

| leapșa a răspuns:

Petrece cateva zile in bucatarie cu mama ta si pune-o sa-si arate, dar numai aratat! Ca sa tii minte.
Ea-ti zice cam cat ar veni pus din fiecare si tu-ti faci o idee.

| RazvanMatei1997 a răspuns:

Salut, sunt unii oameni(copii mai exact) care gatesc de la vârste fragede, nu prea e bine sa ai 18 ani si sa nu sti sa gatesti. dar iti dau un sfat, uita-te la mama ta sau incearca sa gatesti tu singur dupa internet, retete simple. Gramajul il poti masura cu o cana speciala sau un bol. Funda?