| aztec123 a întrebat:

Am cumparat un sac de serious mass de 5.4 kg. Dar am o nelamurire.Cupa aceea de mi-au dat-o in sac nu este gradata in grame... ci in Oz. Eu nu vreau sa iau 330 de grame pe zi cum scrie pe megaprotine ci 165 dupa antrenament. In fine cupa aceea de mi-au dat-o ei apare 8 oz daca o iau full si pe net 8 oz in grame inseamna 226 gr.Ce vreau sa stiu este daca vreau sa iau 160 de grame trebuie sa iau jumatate din cupa sau una intreaga. Ma gandesc ca ei cand fac gramajul fac exact nu sa iei jumatate sau altcumva.

4 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Ei fac dozajul dupa cum vor ei si fiind firma americana au gramajul in unitatea lor de masura (ca deh, 90% din pamant are metrul, kg, ei au oz, mile, alte nebuneli). cupa aia are 226g, daca tu vrei 165 iei cam 3/4? nu ma pricep la matematica, fa si tu o regula de 3 simpla. daca 1 cupa este 226g, cat din cupa este 165. raspunsul la regula asta este cat trebuie sa umpli tu cupa aia sa fie cat vrei. ori asta ori iei un cantar de bucatarie si verifici pe el laughing.

dar ca fapt divers... daca aia scriu un gramaj de ce nu vrei sa iei cat iti zic ei acolo ca e bine sa iei?

| Holiday a răspuns:

N-ai un cantar de bucatarie acasa? Daca ai, foloseste-l pe ala.

| AntrenorFitness a răspuns:

Ia linistit 1 cupa dupa antrenament si 1 cupa seara inainte de culcare. Ca stiu aia de ce recomanda asa!
http://www.nutritiesportiva.ro/nutritie/53antrenamentul_de_forta.html

| MihaiN a răspuns:

Nu lua mai mult de 2 grame / kilogram corp de proteine pe zi.De exemplu, daca ai 70 kilograme, nu lua mai mult de 140 pe zi, daca ai 60 kg, nu mai mult de 120 grame etc. Altfel, dupa ceva vreme risti sa faci osteoporoza (proteinele in exces dezechilibreaza calciul).