| Mihai321312 a întrebat:

Salutare. Am o problema. am fost plecat de acasa cateva zile si am uitat sa duc gunoiul, am lasat sacul de gunoi la use unde am o bucata de linoleu pe care las incaltamintea. Sacul a fost intepat iar in gunoi se afla ceva carne de pasare cruda care s-a stricat si a lasat un miros extrem de neplacut pe linoleu de care nu pot scapa, am incercat sa dau cu clor, dar degeaba cred ca s-a scurs ceva si s-a imbibat in linoleu, caci tot miroase, stiti vreo metoda pin care sa pot sa il curat?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Incearca sa speli cu apa si bicarbonat, in care pui 1-2 linguri de oret. Va face un pic de spuma, dar cand se linisteste, poti spala linoleul. Bicarbonatul scoate in general toate mirosurile grele, inclusiv cel de urina de pisica sau caine.

| Bondarel99 a răspuns:

Lasă leacurile astea băbești, încearcă cu detartrant.

| mudokins78 a răspuns:

Încearcă cu foarfeca!
(Scuze pentru glumă)
Poate ar fi bine să pui pentru o perioadă de vreo 2/3 zile o cârpă îmbibată cu clor. Ştiu că are efect, dar am impresia că decolorează linoleul în locul ăla.

| teo530 a răspuns:

Pai daca este o simpla placa pusa la usa ca si presul arunc-o si cumpara alta.Suces la rezolvarea cat mai rapida a problemei!

| andreeahtml a răspuns:

Poți încerca cu bicarbonat, îndepărtează bine mirosurile

| Ionut_Manuel_1994_pEZw a răspuns:

Oțet, muult oțet apoi detergent, clorul amplifica mirosul!