| Xshade a întrebat:

Salutare TPU! Am si eu o intrebare, voi cum umblati prin casa? Desculti sau cu papuci de casa?

26 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In sosete

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Desculț.

| dullcat a răspuns:

Buna.Papuci de casa. E si mai igienic asa, plus mai ok pentru sanatate.

| suntserios a răspuns (pentru dullcat):

Asa murdar e la tine in casa?

| dullcat a răspuns (pentru suntserios):

Nu, dar ma indoiesc ca majoritatea romanilor aspira si spala la cateva zile sau macar saptamanal, asa cum este normal. Altfel, femeile nu ar deveni pachete de draci inaintea sarbatorilor, cand trebuie sa curete straturile de murdarie, acumulate in timp.

| suntserios a răspuns (pentru dullcat):

Eu aspir la 3-4 zile toată casa. Că sa nu trebuiască să merg incaltat

| dullcat a răspuns (pentru suntserios):

Felicitari.Dar eu am spus la general, fiindca nu toti fac asa.Iar pentru femei e obligatoriu sa poarte papuci de casa, altfel exista un risc ridicat de probleme care pot aparea la sistemul reproducator.

| suntserios a răspuns (pentru dullcat):

Ee hai

| dullcat a răspuns (pentru suntserios):

Hai ce? Daca ai fi precum numele de utilizator, ai despre ce e vorba si n-ai trece cu vederea de parca exagerez eu.

| LarisaChe07 a răspuns (pentru suntserios):

La 3-4 zile? La mine in 2 zile e deja varza...

| suntserios a răspuns (pentru LarisaChe07):

Nu stau in zona cu trafic mult.

| LarisaChe07 a răspuns (pentru suntserios):

Cum adica zona cu trafic prin casa? Adica nu prea se misca lumea stanga-dreapta sau stai singur?

| suntserios a răspuns (pentru LarisaChe07):

Adică nu e trafic în zona blocului încât să se ridice praful și să ajungă în casă.

| LarisaChe07 a răspuns (pentru suntserios):

Praful din casa nu vine doar de afara. Mult din el este alcatuit din fibre textile, pamant/nisip adus de afara pe talpa, resturi descompuse de insecte mici, fire de par, resturi de mancare etc...

| dullcat a răspuns (pentru LarisaChe07):

Nu uita si de pielea umana.Sunt studii care spun ca praful din casa e alcatuit chiar in proportie de 80% din particule de piele moarta.

| suntserios a răspuns (pentru LarisaChe07):

Dupa ce am locuit in 2 apartamente care aveau geam la bulevarde foarte circulate din Bucuresti si la doua apartamente in zone retrase cu multa vegetatie te voi contrazice

| Freya1 a răspuns:

Eu nu știu de ce dar rar pot sa umblu desculță.In dormitor ce mai merge cât îmi iau ceva din sertar, sau deschid geamul etc dar nu prea pot în restul casei sa nu îmi iau papuci de casa.
Senzatia aia de schimb de temperatura de pe covor pe gresie spre exemplu, sau poate când scapi un strop de apa la baie sau bucătărie și calci în el, sau te grăbești și dai în coltul de la mobila, sau poate ai ceva pe jos pe care calci și te înțepi ma incomodează.

| gabicoo a răspuns:

În șosete de bumbac!

| LordCristobal a răspuns:

In timpul iernii cu papuci de casa
Vara descult

| mont a răspuns:

Incaltat de exterior, e mai simplu si comod.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In șosete.

| nukeyly a răspuns:

Niciodata descult sau in sosete din N motive, oricat de curat e;
tot apare ceva la panda [o gaza vampir, un spor helicobacter, un ciob de soacra, o pioneza uitata sa-si faca filmul de oscar sau o oala fiarta scapata de sub control] deci raman la slapi sau sandale dedicate.

Intr-o duminica am iesit pe balcon sa sparg nuci eram in slapi, am ales sa nu iau sandalele cu bombeu ca doar sparg nuci tot safe, ghici ce, in scurt timp un fier a realizat o aterizare fortata de la 1m pe slap. Am coborat vreo 16 sfinti.

| LaviniuA a răspuns (pentru nukeyly):

Eu port asa ceva:
https://ibb.co/K0TNLkH
Protejeaza de helicobacter sau insecte, dupa caz.

| nukeyly a răspuns (pentru LaviniuA):

Eu merg pe Heckel MacAir S1P
https://www.youtube.com/watch?v=t5hpM7JBQ6Y

| EliLeli a răspuns:

Descult.

| Num?numescBrBr a răspuns:

Dscult