| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, TPU. Am un urs de pluș cam vechi. Are vreo 15 ani. Reprezinta o valoare sentimentala foarte mare pentru mine, insa timpul l-a cam uzat. A fost cârpit in decursul anilor, dar nu mai rezista. Intrebarea mea e: oare daca-l duc la un croitor l-ar putea recondiționa? Daca nu, ce sa fac? In niciun caz nu vreau ( si nici nu pot) sa-l arunc. Știu ca e o intrebare copilărească, dar v-as fi sincer recunoscător. Vă mulțumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti sa-l pui intr-o punga, il sigilezi si-l tii in dulapul de haine, daca are o asemenea valoare pentru tine.
Un croitor nu-l poate reconditiona, fiind atat de uzat, iar daca ii schimba blana, nu mai este acelasi urs pentru tine. De aceea spuns, pastreaza-l asa cum este, dar intr-o punga cu zip, sau inchisa cu banda adeziva ca sa nu se mai uzeze si evident, tinut in sifonier sau dulapul tau, ca esti destul de mare sa-l vada prietenii cand vin la tine.

| anonimg a răspuns:

Aplică legea caselor naționalizate: dacă locuiești într-o astfel de casă și ea stă să cadă pe tine pentru că este veche, o dărâmi și construiești una la fel ca ea (legea îți dă voie să îi pui față nouă dar asemănătoare cu ce-a veche).
La fel faci și cu ursulețul: nu poți să îi schimbi fața, dar poți cumpăra unul asemănător.
Că până la urmă și un om oricât de drag ne-ar fi, dacă a decedat nimeni nu doarme la căpătâi cu oasele lui.
Și părinții noștri cand au primit mobilă ca zestre sau dar la nuntă, după câțiva ani aceasta se învechește și vor trebui să o schimbe cu alta nouă.
Noi nu trebuie să punem prea mult accent pe sentimente.
De exemplu, îmi aduc aminte de prima mea Biblie. Am schimbat-o de două ori pentru că se uzase. Mi-a fost făcută cadou aceasta pe care o am acum.
Și telefoanele se învechesc și suntem obligați să le schimbăm dacă vrem să ne bucurăm de tehnologia care avansează mereu.
Și hainele, și încălțămintea, trebuiesc schimbate chiar dacă unele sunt primite cadou.

| Cristiana_Acojocaritei_1993 a răspuns:

Un croitor te poate ajuta. Trebuie doar sa gaseasca un material la fel ca cel al plusului tau happy