| iChristiaN47 a întrebat:

Salutare! Vin cu o problemă care deja începe să îmi creeze o stare nervoasă.

Acum 2 zile, mi-au venit ochelarii comandați de la un magazin de optică. Dioptrii (-) pentru miopie și astigmatism, de asemenea cu filtru pentru lumina albastră (PC) și tratament fotocromatic de culoare gri. Nu am făcut nimic altceva, decât să îi port în mod corespunzător.
Ieri, am realizat că se vede un fel de pată pe lentilă, m-am uitat la ei în lumină și erau deja foarte prăfuiți, murdari. Am luat frumos laveta, i-am curățat apoi am folosit spray-ul pe care l-am primit în pungă, i-am curățat și cu spray, când mă uit, nimic… tot prăfuiți, ba chiar era întinsa ca o „ceață", o murdărie pe toată suprafața lentilei.

Nu le-am mai făcut nimic. Am căutat pe net soluții, au trecut câteva ore apoi după ce am văzut niște videoclipuri pe net, am luat ochelarii și i-am spălat gentil cu săpun și apă călduță. I-am șters iar cu laveta din microfibră, surpriză, la fel, murdari.

Ce îmi recomandați să fac? Mă scoate din sărite murdăria, plus că mă deranjează pata de pe lentilă.

Mulțumesc frumos! Ofer fundă!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ii trimiti inapoi in garantie sa iti dea alte lentile.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mergi cu ochelarii la vânzător.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Trimite ochelarii inapoi de unde i-ai luat, sa rezolve problema.