| Nikolaus a întrebat:

Salut.Tocmai mi-am luat ochelarii de la oftalmolog.I-am pus la ochi si totul se vede mult mai colorat si mai clar(cu o tenta spre verde parca). Cand ii iau de la ochi totul devine sters.Culorile toate sterse si inerte parca.De asemenea si incetosat la distanta mai mare(sunt miop -0.25 OS, 0.50 OD). Intrebarea e:de ce cand ma uit asa la ochelari din fata se reflecta lucrurile pe lentila in culoarea verde? Si inca ceva.E chiar asa de grava miopia? E ceva foarte diferit totusi, cu ochelari si dupa fara ochelari la loc.Pe prescriptie scrie OD-Miopie mica si OS Astigmatism miopic compus.
P.S.N-am mai purtat ochelari si am 16 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai vad ca nu e un caz grav dupa nr de la ochelari deci ii porti doar pentru corectarea vederii nu stiu ce tip de ochelari sunt de reflecta culoarea verde poate doar ti se para caci pana acum nu ai mai purtat sau poate asa sunt eu, un model mai special asta poti intreba la cabinetul de unde i-ai cumparat. Cunosc multe persoane cu miopie si nu e ceva iesit din comun. Ai -0.25 si 0.50 deci nu e grav se poate ca pe parcurs vederea sa se corecteze important e sa ii porti cum ti -a recomandat medicul, deci stai linistit caci esti tanarwinking

| Nikolaus explică (pentru anonim_4396):

De fapt era -0.25 cu -0.50 happy. Culoarea e intr-adevar verde.Si cand ma uit la ei, avandu-i in fata si parca si cand ii am la ochi...E foarte interesant oricum.Parca lumea prinde viata, culorile fiind cu mult mai vii.Nici nu mai zic, de vederea imbunatatita.Acuma nu stiu.Mi-e cam rusine asa sa incep sa zicem de luni sa ma duc la scoala cu ei happy.As vrea sa ii port constant ca am o rama misto rau si imi sta si bine dar mi-e frica ca o sa se buleasca de tot ochii.

| Annabelle21 a răspuns:

Si eu sunt mioapa. Din cate stiu eu, trebuie sa mergi la control, iti schimbi lentilele daca e nevoie etc... asta pana se stabilizeaza, adica dioptria nu se mai modifica. La minim doi ani dupa stabilizare se poate opera, dar trebuie sa ai peste 20 de ani cand te operezi. Operatia e cu laser, dureaza intre cateva secunde si cateva minute la un ochi, in schimb e destul de costisitoare. Sper ca te-am ajutat cat de cat.