| Saviana_Golinschi_1957 a întrebat:

Se poate mura varza si fara hrean? cu ce se poate inlocui?

Răspuns Câştigător
| mdaria a răspuns:

Se poate fara hrean. Poti sa pui cativa ardei iuti, poti sa pui cateva gutui - acestea ar fi un foarte bun inlocuitor si la final sa adaugi cateva boabe de porumb daca ai. Daca nu...ea se mureaza doar in apa cu sare, restul sunt de gust si pentru rezistenta in timp. Poti sa pui morcov, sfecla rosie, mere, orice mai doresti sa adaugi e binevenit.

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, se poate şi fără hrean!

Eventual, se pot adăuga boabe de muştar, boabe de piper, foi de dafin, sare de lămâie, etc. - dacă doreşti o oarecare "aromă"...

Alte persoane mai adaugă boabe de porumb uscat, sfeclă roşie, etc.

Sau foloseşti "reţeta" pe care o şti, dar fără să adaugi hrean.

Toate cele bune.

| Saviana_Golinschi_1957 explică (pentru bursuc001):

Saru'mana muuuuult de tot

| bursuc001 a răspuns (pentru Saviana_Golinschi_1957):

Cu plăcere!

O zi frumoasă.

| stlucian a răspuns:

Hreanul se pune pentru ca, muratura sa ramana tare si desigur ca influienteaza si gustul acesteia. Poti sa pui boabe de mustar, care au acelasi rol de a mentine muratura crocanta. La un borcan de 800 gr, poti pune 3 lingurite de boabe. Iar la litru de apa( cu care vei umple borcanul) este necesar sa pui 30 gr de sare de bucatarie (fara iod). Sarea cu iod depreciaza calitatea muraturilor.
Spor la munca si sa-ti reuseasca muraturile.

http://www.culinar.ro/....../32/16286/

| PisicutzaCenusie a răspuns:

Da se poate mura si fara hrean dar nu stiu cu ce il poti inlocui! Hreanul il poti gasai chhiar la tine in gradina, iese pe oroiunde!