Întrebare recomandată | Saviana_Golinschi_1957 a întrebat:

Se poate pune varza la murat fara hrean fara sa se inmoaie? nu se gaseste hrean in uk si taaare as mura cateva verze

Răspuns Câştigător
| mdaria a răspuns:

Varza se mureaza in apa cu sare. Dar, daca vrei poti sa daugi cativa ardei iuti si cateva gutui. Gutuile contin o substanta, pectina, care ajuta la o mai buna conservare. Daca nu ai gutui, poti sa adagi cateva mere, si acestea au acelasi rol. In orice tip de dulceata ai face e indicat sa adaugi si mere pentru o mai buna conservare.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da.Se poate.Eu nu am folosit niciodata hrean la varza murata.Doar saramura si atat.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, se poate şi fără hrean!

Eventual, se pot adăuga boabe de muştar, boabe de piper, foi de dafin, sare de lămâie, etc. - dacă doreşti o oarecare "aromă"...

Alte persoane mai adaugă boabe de porumb uscat, sfeclă roşie, etc.

Sau foloseşti "reţeta" pe care o şti, dar fără să adaugi hrean.

Toate cele bune.

| AlexeHellsing a răspuns:

DA, se poate şi fără hrean!

| SimpluAndrei a răspuns:

Da,se poate nici maicamea nu a pus la varza hrean

| Andrey_Bostan_1992 a răspuns:

Fara hrean se poate, dar orice ai face si ai baga varza tot se va inmoaie big grin

| AndreeeaLoly001 a răspuns:

Da, se poate si varza iese foarte buna chiar si fara hrean. Eu mereu o ajut pe mama asa ca am invatat cate ceva laughing