| Rizer a întrebat:

Spune-ti-mi si mie un fel de mancare cu ciuperci si cu carne! Cu piept de pui sau cu ceva!
Sau paste, as putea face cu ciuperci?:-H

Răspuns Câştigător
| ConstiintaTa a răspuns:

Mancare cu ciuperci si/sau carne:

http://www.pofticiosi.ro/reteta-Tocanita_de_ciuperci-3516.htm

http://retete-culinare.freshinfo.ro/......i/12683050
/ciuperci_cu_carne_de_porc.html
Pastele le puteti face cu ciuperci:
http://www.gustos.ro/......rci-1.html

9 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Sigur ca poti, pastele cred ca stii sa le faci, trebuie doar fierte si clatite cu multa apa. Pieptul de pui il poti face la gratar sau la tigaie. Tai 1-2 cepe si cativa catei de usturoi( 2-3 dupa gust), calesti in putin ulei(daca iti place poate fi de masline), pui ciupercile, pot fi de la conserva sau proaspete(cele proaspete trebuie curatate de pielita de deasupra, se rupe piciorul, se spala bine la jet de apa apoi se feliaza sau se dau prin masina de tocat dupa, preferinta). Ciupercile vor lasa apa si impreuna cu ceapa vor fierbe pana se formeaza un sos in care puteti pune vegeta, putin bulion sau suc de rosii, piper, sau ce condimente doriti, apoi bucatile pe piept de pui. Daca mai trebuie puteti sa mai puneti apa. Cand ciupercile sunt fierte iar sosul este ca o smantana, se poate pune in bol pentru a putea fi folosit pentru spaghete. Se poate consuma si fara spaghete. Daca in loc de bulion se pune smantana, vei avea ciuperci cu smantana, dar nu mai trebuie pus usturoi alaturi de ceapa la calit, iar la sfarsit daca iti place pune marar verde tocat.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Paste! Le fierbi, le scurgi, le speli (daca e nevoie).
Intre timp, amesteci ciuperci curatate si taiate feliute cu 2-3 oua, branza sau cascaval ras(cat te lasa de inima), eventual niste sunca slaba taiata cubulete mici si ketchup putin picant. Poti sa pui si un pic de busuioc sau de oregano.
Amesteci pastele cu chestiile astea toate intr-un mare castron, apoi, le pui intr-o tava Jena, sau in ce tava ai tu, dar sa fie mai inalta, unsa cu unt si bagi totul la cuptor vreo juma' de ora.
Evident, in farfurie, poti sa mai pui ketchup, daca-ti mai trebuie.
E simplu, rapid si gustos.

| zanesiprintese a răspuns:

Poti face ciulama, poti face paste, pastele merg foarte bine cu ciuperci si cu piept de puihappy

| mamarutza1 a răspuns:

Friptura de ciuperci! Poti sa faci cu carne de vita sau de pui si cu ciuperci sampinion sau din conserva!

| Sasha_3991 a răspuns:

Chiar la pranz am facut paste cu ciuperci.au fost delicioase iar reteta este facuta de matusa mea. am pus doua ciuperci taiate cubulete, smantana( am gasit la piata smantana de casa) si telemea de oaie veche. Pastele le-am pus la fiert iar sosul acela de ciuperci l-am pus intr-o cratita si s-a mai mult incalzit decat fiert. inainte de a l epune in cratita sa le amesteci iar tot inainte de a le pune in cratita pune in cratita ulei( ca sa nu se arda). sper ca te-am ajutatbig grin

| Octavutzu a răspuns:

O solutie gustoasa ar fi sa coci ciupercile(plariile ciupercilor)pe o plita la soba sau o tigaie uscata fara ulei ci doar adaugnd sare peste ele. Pieptul de pui il fierbi separat apoi dupa ce sa fiert bine il calesti intr'un sos cu ardei si ciapa foarte mici taiate, adaugi si putin bulion pentru culoare, delicat, si marar. Apoi doar pieptul de pui fara sos il pui in farfurie adaugand ciupercile langa el.
O alta solutie mai simpla :ciupercile le faci in acelasi mod dupa ce sunt facute adaugi apa peste ele si pieptul de pui bine fiert si taiat bucati mai mici pentru a intra gustul in ele apa sa fie calda ( deci. ciupercile, piept de pui fiert, apa si marar pentr aromare) pofta buna.

Răspuns utilizator avertizat