| IMPERO a întrebat:

STIATI CA?
Rabinii evrei si chiar si unii teologi crestini spun ca Biblia, la origine, nu vorbea despre "pacatul original" si chiar se intreaba, de unde a scos Apostolul Pavel, aceasta idee? Deci, daca omul nu este vinovat de aceasta poveste, atunci Isus ar fi murit degeaba. Numai ca Evanghielia lui Petru povesteste ca au fost vazute doua persoane care au intrat in mormantul lui Isus si au iesit in trei, dintre care una mergea greu, sprijinidu-se de celelalte doua. Din cauza ca Biblia contine atat de multe falsitati demonstrate clar, nu avem nici un motiv sa credem ca un om mort mai poate invia. Problema cea mai mare a crestinilor este ca Pavel a spus clar ca daca Isus nu a inviat, atunci credinta lor este zadarnica. Dar, pentru ca intodeauna este si o veste buna, vestea cea buna este ca nici ei nu o sa afle niciodata ca s-au inselat, asa cum nu o sa afle nici cei ce nu au crezut aceste povesti.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Esti ateu?

| IMPERO explică (pentru darrio2007):

Nu sunt ateu! Daca vrei, sunt ateu in raport cu dumnezeul bibliei.
Sper ca sti ce inseamna, ateu!

| darrio2007 a răspuns (pentru IMPERO):

Daca nu stiam nu te intrebam.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pacatul originar, de la origine, nu original ca nu e Nike. Interesanta teorie apropo.

| IMPERO explică (pentru anonim_4396):

Corect! Multumesc pentru rectificare!