| anonim22378 a întrebat:

Stie cineva ceva mancaruri care nu ingrasa? funda si vot

7 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Multe fructe (mere,pere,prune,caise,piersici, pepene, citrice,banane,etc. ) și lucruri gen iarba ( spanac, urzici salată, varză, varză roșie, lobodă, ștevie, mărar, pătrunjel, tarhon, hasmațuchii, leurdă, morcovi, castraveți, conopidă, dovlecei, etc ). În cărți de nutriție găsești, alimentul și nr de calorii, corespunzător la 100 de grame, din acel aliment. La tipul de activitate pe care îl ai, trebuie să consumi alimente care să totalizeze un număr de calorii. Trebuie să mănânci, de toate, ca să nu îți lipsească, vitamine sau microelemente. Deci citește cărți de nutriție și de alimentație rațională.

| missbee a răspuns:

Poți să renunți la orice aliment care conține carbohidrați, și să le înlocuiești cu protenie. Dietele fără carbohidrați dau rezultate, și dacă vrei să slăbești, sunt ideale.
Funcționează destul de simplu... ideea e că acești carbohidrați (din pâine, cartofi, paste făinoase, orez) duc la producerea de insulină în corpul tău, ori insulina determină depuneri de grăsime.
Proteinele duc la arderea grăsimilor, de aceea e bine să consumin cât mai multe.
Alimente fără carbohidrați: ouă, pere, ceaiul verde, carnea de vită fără grăsime, uleiul de măsline, grapefruitul, alunele (în cantități reduse, pentru că au ceva calorii - însă reduc pofta de mâncare și sunt bogate în proteine), peștele, spanac, salata verde, castraveți, roșii, măsline, brânză ( eventual să fie light ), fasolele. în general carnea, nu conține carbohidrați, dar ai grijă să nu aibe grăsime, și să nu o prăjești în ulei. Fă-o pe grătar, sau fierbe-o.

Baftă!

| Earthquake a răspuns:

Nu intelege nimic Andreea din toate astea.pe limbaju` ei ii pot spune : Nu manca inainte de culcare. never! Bea multa apa si mananca in sistemu : Dimineata - rege, Dupa masa - boier, Seara - cersetorhappy. big grin va merge si alimente bune sunt : Unt de arahide, albusuri de ou sau oua fierte, Iaurturi, Spanac, Dovleac, fructe in general ( evita banana in exces - o banana maxim 2 pe zi e de ajuns ), Morcovi, poti face suc de morcovi e grozav, mere sa mananci, Sparanghel, Tzelina, etc poti face supa crema din tzelina cu legume si smantana e grozava...

| seby005 a răspuns:

O dieta bazata pe fructe si legume proaspete sau fierte,carne alba in principiu de pui sau peste. Exclude pastele, painea, carnea de porc si sucurile cat poti de mult.bafta

| sherlock a răspuns:

Rabdari prajite, coacaze prajite, mierte fierte etc. Mananca des si putin nu prea conteaza ce, important e si sa nu iti faci griji, de ce tie frica mai rau de aia nu scapi!

| ÐaÍÍÍa a răspuns:

Mancarea care nu ingrasa nu stiu care da stiu ca carnea nu e sanatoasa si te ingrasa

| anonim22378 explică:

Da...pai am uitat sa va spun ca am 13 ani