| alinmadi2012 a întrebat:

Stii vreo reteta de gogosi?

19 răspunsuri:
| Sara2 a răspuns:

Dap

| RainOfColors a răspuns:

Reteta 1

Nu este o reteta speciala, sunt gogosi pur si simplu. Reteta asta o fac de pe vremea cand eram studenta.
Ingrediente:
500 gr faina
5 linguri zahar
2 oua si un galbenus (sau 3 oua mici)
200 ml lapte cald
25 gr drojdie proaspata
un varf de cutit sare
se mai poate pune zahar vanilat (dar atunci se scade din cantitatea de zahar)
Am facut aluatul la masina de paine:
- am pus drojdia, o lingurita de zahar, o lingura de faina si 100 ml de lapte intr-un pahar si le-am lasat sa creasca cam 10-15 min.
- am pus in masina de paine ouale, restul de lapte, sarea
- apoi am pus faina amestecata cu zaharul
peste faina am pus amestecul de drojdie si am dat drumul la programul pentru aluat
- dupa ce masinuta si-a facut treaba, asa arata aluatul:

Am scos aluatul din masina, l-am intins pe masa infainata nu foarte subtire (cam 1 cm grosime), am decupat forme rotunde cu un pahar.

Le-am mai lasat pe masa vreo 15 min.

Se prajesc apoi gogosile in uleiul bine incins, la foc potrivit, pe ambele parti, pana cand se rumenesc. Se scot pe un servet sa se aboarba uleiul, apoi se pudreaza cu zahar pudra.

Se mai pot pune si diverse sosuri (ciocolata, caramel, dulceata) peste ele.

Reteta 2.

ngrediente: 500 gr faina, 250 ml lapte, un ou, un cub drojdie proaspata, sare, zahar, ulei.
Prima data se pune drojdia la dospit in laptele putin incalzit cu putin zahar. Dupa ce se pune drojdia maruntita se imprastie putina faina deasupra.
Dupa ce a dospit drojdia, se framanta cu faina, oul si un praf de sare. Se lasa sa creasca aluatul cam o ora la loc cald.

Dupa ce crescut, aluatul se intinde intr-o foaie cam de 2 cm. Se fac gogosii folosind un pahar dat prin faina ca sa nu se lipeasca aluatul. Se mai lasa vreo 10-15 minute ca sa mai creasca putin apoi se coc in ulei bine incins. Se foloseste o oala cu diametrul mai mic, astfel incat gogosii sa faca "baie" in ulei.
Se coc foarte repede asa ca nu dureaza mult. Se pudreaza cu zahar cat sunt putin calde.

Reteta 3

NGREDIENTE:
500 gr faina
2 oua
25 gr unt
50 gr zahar
250 ml lapte
1 plic drojdie uscata(sau 25 gr proaspata)
coaja rasa de la o lamaie
1 varf de cutit sare
esenta de vanilie
zahar pudra cu aroma de vanilie
ulei pentru prajit
PREPARARE:
Se freaca drojdia (daca este din cea proaspata) cu 2 lingurite de zahar, 2 linguri de lapte si 1 lingura de faina, apoi se lasa maiaua la cald cca. 15 minute. Se dizolva zaharul si sarea in laptele caldut.Tot in lapte punem esenta si coaja rasa de lamaie. Punem faina cernuta intr-un vas mai mare, iar in mijloc adaugam ouale, maiaua, iar in timp ce turnam laptele indulcit si aromat, incepem framantatul. Dupa ce incorporam toata faina, incepem framantatul cu untul care a fost putin incalzit, ca la cozonac. Se lasa la dospit. Se unge masa de lucru cu putin ulei si se intinde o foaie groasa de 1 cm. Se taie foaia cu ajutorul unui pahar trecut prin faina.Se mai lasa la dospit cca 15 min. dupa care se prajesc in baie de ulei incins. Se scot cu ajutorul unei spumiere si se pudreaza calde.

Reteta 4

500g faina

120g zahar

100g unt sau margarina topita si racita

25g drojdie prospata dizolvata in 50 ml lapte caldut

250ml lapte caldut

2 oua

coaja de lamaie, rom, vanilie...etc

prima data facem maiaua: drojdia o dizolvam in laptele caldut, punem si zaharul si 100g faina, lasam 10 minute sa deospeasca.

intr-un vas mare punem faina cernuta si facem loc in mijloc unde turnam maiaua.

framantam putin apoi incorporom si zaharul, esentele, ouale si untul topit.

framantam bine un alaut moale dar care nu lipeste si il lasam la crescut 1 ora....eu am framantat in mp.

presaram masa cu faina si intindem o foaie de aproape 1 cm grosime.

cu ajutorul unui pahar decupam gogosile si le lasam 15-20 minute sa cresca.

le coacem in ulei incins, cand se ridica la suprafata dam focul la mic si le prajim pe ambele parti.

le scoatem pe un servetel de hartie pentru a se absorbi uleiul.

Reteta 5

Ingrediente(pentru 40 bucati)
2 oua
1 cana zahar
1 cana lapte
1 cub drojdie
1 plic zahar vanilat
faina cat cuprinde

Se amesteca drojdia cu laptele caldut(atentie, nu fierbinte)si doua trei linguri de faina si se lasa la dospit in apropierea unei surse de caldura

Se bat ouale cu zaharul pana se topeste zaharul si se amesteca cu drojdia dospita.Se adauga faina si se framanta aluatul pana devine elastic si nu se mai lipeste de maini.

Se lasa la dospit pana isi dubleaza cantitatea.

Se presara faina pe masa de lucru si se intinde o foaie cu ajutorul unui facalet(sucitor) si se taie gogosile cu ajutorul unui pahar.
Se lasa inca 10-15 minute la dospit apoi se prajesc in ulei.Cand sunt gata se tavalesc prin zahar vanilat

Reteta 6

500 gr de faina(plus 1-2 linguri daca mai e nevoie)150 ml de lapte cald25 gr drojdie proaspata100 gr zahar2 oua40 ml ulei15 ml rom1 lingura coaja de lamaie si portocalaun praf de sare
Drojdia o lichefiem cu 1 lingurita de zahar si un pic de lapte cald si o punem in faina. Ouale le batem cu zaharul, adaugam coaja de lamaie si portocala, romul, praful de sare si laptele cald. Turnam putin cate putin in faina si framantam adaugand uleiul ca la cozonac.Lasam la dospit 40-50 de minut la loc cald, feritv de curenti de aer.

Cand a crescut, intindem o foaie din care decupam rotunduri de 6-7 cm diametru.Le lasam sa creasca din nou 10-15 minute si le prajim in baie de ulei.

Scoatem pe servetele absorbante.

Le asezam pe un platou si presaram zahar pudra.

Sunt delicioase, cu aroma puternica de coaja de citrice.Se pot si umple deoarece o parte din mijloc este goala, dar sunt foarte bune si asa. Pofta buna!

Reteta 6

Zilele trecute, cand am pregatit aceste gogosi ravneam la ele...De obicei fug de ele,cu toate ca imi plac tare mult.Dar m-am hotarat sa le fac, chiar daca era un soare afara care ma trimitea direct la plimbarehappySi sincer nu mi-a parut rau, au fost cele mai bune gogosi pe care le-am facut.
Scuzati pozele de final, nu sunt prea reusite pentru ca gogosile dispareau vazand cu ochiihappySi m-a lasat si camera la greu ai a trebuit sa le fac cu telefonulsad

Avem nevoie:
2 galbenusuri de ou
2 LG zahar
150 ml lapte
125 apa
2lg unt sau margarina la temperatura camere(chiar topit)
drojdie(uscata am folosit eu)
coaja de lamaie
zahar vanilat
faina cat cere compozitia(aprox 500-600gr)
ulei pentru prajit

Ne ocupam ce aluat. Punem faina intr-un castron, facem o gaura la mijloc in care punem zaharul si zaharul vanilat. Untul/margarina il amestecam cu galbenusurile de ou si il turnam peste faina. Obtinem un aluat sfaramaicios, peste care punem drojdia.Laptele si apa se amesteca, si se toarna caldute peste aluat.Framanatam un aluat elastic, adaugand faina daca mai este nevoie, pana ce acesta nu se mai lipeste de maini.La sfarsit coaja de lamaie.

Aluatul obtinut il dam pentru cca 30-40 de minute,la dospit, intr-un loc cald.

Apoi, il intindem pe o masa bine infainata in foaie de cca 1, 5cm.Cu ajutorul unui pahar mai mare formam gogosile, iar cu unul mai mic gaura.Le mai lasam pe masa de lucru cca 30 de minute sa se odihneasca.(Scuzati pozele dar era un soare ca abia puteai sa mai vezi, iar geamul de la bucataria mea nu e tocmai michee hee)

Dupa ce au trecut si cele 30 de minute,le prajim in baie de ulei, pe ambele parti, la foc moderat pentru ca se rumenesc f repede si nu vrem sa ramana crude in interior.

Dupa ce le scoatem, le punem pe un servet pentru a-si lasa surplusul de ulei.Noi le-am serevit simple, doar cu zahar pudra, pentru ca nu am mai avut timp de altceva.

Reteta 7

INGREDIENTE:
500 ml iaurt
3 oua
4 linguri zahar
2 pliculete praf de copt
un praf de sare
esenta de vanilie
coaja rasa de lamaie
faina
MOD DE PREPARARE:
Se bat ouale cu praful de sare si zaharul, se adauga iaurtul, faina, praful de copt, esenta si coaja de lamaie.Compozitia trebuie sa arate ca o smantana foarte groasa.
Se ia cu lingura si se pune in uleiul incins.
Se pudreaza calde cu zahar pudra cu aroma de vanilie.

Reteta 8

INGREDIENTE:

-500 gr. faina
-3 linguri zahar
-2 oua + 1 galbenus
-200 ml lapte
-25 gr. drojdie proaspata
-zahar vanilat
-o priza de sare
Drojdia se pune la dospit cu o lingura zahar tos, putin lapte, se amesteca, si se rastoarna peste faina(pusa in vasul de framantat).
Dupa ce dospeste drojdia, se adauga ouale batute bine, restul de zahar, zaharul vanilat, praful de sare, se amesteca cu o lingura de lemn, adaugand cate putin laptele care trebuie sa fie caldut.
Cand s-a omogenizat cat de cat cu lingura, se scoate aluatul pe masa si il framantam bine, pana devine elastic.
Aluatul se lasa la crescut, sa-si dubleze volumul.
Se intinde foaie(mai grosuta) si se decupeaza forme si se mai lasa la crescut 10 minute.Se prajesc in ulei, se scot pe servetel si se pudreaza cu zahar.
Noi le-am servit cu dulceata de visine.

Reteta 9

INGREDIENTE:
Pentru maia:
-80 g faina
-25 g drojdie proaspata
-50 ml apa
Pentru aluat:
-360 g faina
-75 g zahar
-un praf sare
-coaja de lamaie
-80g unt(margarina)la temp.camerei
-2 oua intregi
-2 galbenusuri
Suplimentar:
-ulei pentru prajit
-zahar pudra vanilat

Intr-un castron punem faina, drojdia, apa din care se framanta o maia care se cresteaza si se lasa la crescut 15 minute intr-un vas cu apa calduta(cand a crescut se ridica la suprafata).

Intr-un vas se pune faina, se adauga celelalte ingrediente pentru aluat si se framanta. Maiaua dospita si scursa bine de apa se pune peste aluat si se framanta din nou, incorporand bine maiaua; se lasa la dospit timp de 1 ora.

Se intinde o foaie nu prea subtire dar nici foarte groasa. Taiem cerculete, apoi cu un dop de sticla se decupeaza si cerculetele. Se mai lasa la crescut inca 20 de minute.

Se prajesc in ulei incins.Se tavalesc prin zahar vanilinat (sau se pot trece prin glazura sau dulceata).

Reteta 10

Am facut gogosi simpli pudrati din belsug cu zahar pudra vanilat si gogosi umpluti cu fineti(ciocolata)
INGREDIENTE: 1kg.de faina, 2 oua, un iaurt (250gr.),4 lg.de ulei, 5lg.de zahar,un pic de sare,coaja de la o lamaie razuita, drojdie cat o nuca, apa calduta, un plic de zahar pudra vanilat.

Se pune drojdia cu putin zahar si putina apa calduta la crescut.Separat se pune intr-un castron faina,se face o gropita unde se sparg ouale,se pune zaharul,iaurtul caldut,sarea,drojdia crescuta,coajade lamaie si se amesteca putin apoi se adauga apa calduta cat sa iasa un aluat, potrivit, nu foarte tare, se framanta 15min. ungand mainile cu ulei. Apoi se intinde aluatul daca vrem sa le umplem cu ciocolata,atunci trebuie intins mai subtire,pe una din rotite se pune ciocolata apoi, se lipesc cate doua suprapuse,presand marginile roata cu degetele,daca vrem simple,sa nu fie intins prea subtire,eu inting aluatul si apoi tai cu un pahar,tot timpul sub foaia intinsa de aluat sa fie pudrat cu faina sa nu se lipeasca SECRETUL! la gogosi sa se umfle tare,e ca trebuie lasate rotitele taiate pe masa pana le decupam pe toate ca sa mai creasca, de abia apoi se prajesc in mult ulei pe o parte, apoi pe cealalta, eu le rasucesc greu ca se prea umfla.Ies un ligean mare de gogosi, am uitat sa le numar.

Reteta 11

Cele mai minunate gogosi pe care le-am mancat pana acum.Sunt in acelasi timp crocante si pufoase de ti se topesc in gura.

Ingrediente
-120 ml lapte
-4 bucati anason stelat
-60 g unt
-1 praf sare
-120 g faina
-3 oua mari sau 4 mici
-10 linguri zahar fin
-2 lingurite scortisoara
-ulei pentru prajit

Mod de preparare
1. Se incalzesc intr-o craticioara laptele cu 150 ml apa si anasonul stelat.Se lasa sa se patrunda cam 5 minute.Se scoate anasonul si se adauga untul si sarea.Se lasa sa dea un clocot si se ia de pe foc. Se adauga dintr-o data faina, care se amesteca cu o lingura de lemn pana se obtine o galusca.Aceasta se amesteca in oala inca fierbinte pana lasa o pelicula alba pe fundul acesteia, dupa care se transfera intr-un bol.
2. Se incorporeaza ouale pe rand. Se incalzeste uleiul intr-o tava adanca. Se amesteca zaharul cu scortisoara.Se spriteaza aluatul in tava si se taie cu o foarfeca unsa cu ulei. Daca nu aveti sprit folositi o lingurita pentru a modela gogosele.Se prajesc pe ambele parti si se scot pe un prosop de hartie absorbant.Se dau prin zahar cu scortisoara si se servesc.
comentarii

Reteta 12

Timp de preparare:
1 ora si 45 minute (complexitate redusa)

Ingrediente:
200g iaurt 100 ml lapte 50 ml apa calda 25g drojdie 100g zahar 2 oua 100 ml ulei 1 praf sare faina cat cuprinde (circa 500g) ciocolata (de menaj daca se poate) 300 ml ulei pentru prajit 100g zahat pudra cu aroma de vanilie

Mod de preparare: Faci maiaua din 50 ml apa calda, drojdie, 1 lingurita zahar si putina faina. Bati ouale cu zaharul si sarea. Intr-un castron, cerni faina si incorporezi treptat maiaua, iaurtul, laptele, ouale. Continui sa incorporezi faina pana obtii un aluat elastic. Il framanti 15-20 minute, cu mainile unse cu ulei, adaugand astel intreaga cantitate. Lasi aluatu sa creasca 45-50 minute la cald. Intinzi pe planseta o foaie de 1 cm. Tai cercuri cu un pahar. Pe jumatate din ele pui ciocolata taiata cubulete, le acoperi cu cele ramase si le presezi usor marginile sa se lipeasca.Prajesti gogosile in ulei incins la foc mic. Le scoti si le presari cu zahar. Pofta buna!

Reteta 13

INGREDIENTE:
-1 kg de faina
-un pliculet drojdie uscata
-1/2 lingurita sare
-400 ml apa minerala
-100 ml lapte
-100 gr zahar tos
-un ou
-esenta lamaie
-suplimentar ulei pentru prajit
Se pun toate ingredientele intr-un vas mai mare si se framanta pana cand aluatul obtinut face basicute. Se lasa sa dospeasca pana isi dubleaza volumul(aprox 40 min).

Se intinde aluatul cam de 1, 5 cm grosime si se decupeaza gogosile.
Eu am taiat dreptunghiuri pe care le-am ciupit putin cu cutitul pe mijloc si am format fundite.

Se mai lasa la crescut inca 20 min. Se prajesc in uleiul fierbinte si se scot pe un servet absorbant. Se pudreaza cu zahar.

Reteta 14

500g faina
120g zahar
coaja de lamaie, rom, vanilie. etc
100g unt sau margarina topita si racita
25g drojdie prospata dizolvata in 50 ml lapte caldut
200ml lapte caldut
2 oua

Se pun toate in MP. Se programeaza programul de framantat.Totul dureaza 1 ora si 50 min.Deci aluatul va creste in MP.

Pe masa infainata se intinde o foie de alut de aproximativ 1cm.
Intindeti cat puteti aluatul cu mana, fara a folosi prea mult vergeaua de lemn.
Se taie gogosile cu un pahar trecut prin faina, se lasa sa creasca 10=15 min apoi se coc in ulei incins dar la foc mic.

Reteta 15

M-am gandit sa fac niste gogosi asta seara, ca si asa saptamana viitoare nu voi mai posta "reteta saptamanii" pentru ca n-o sa fiu acasa zis si facut!
125 ml apa calduta, 125 ml lapte caldut, 3 galbenusuri, 1/4 unt topit, 1 l-ta sare, 1/2 pahar zahar,
2 pliculete Finesse vanilie, 2 pliculete Finesse coaja de lamaie, 500 g faina, 7 g drojdie uscata

Am pus in MP ( ca-i mai comod ) apa, laptele, untul topit la MU, galbenusurile, sarea, zaharul, Finesse, faina si drojdia uscata. am optat pentru programul aluat cu drojdie ( 13) si am asteptat sa isi faca fetita treaba.
Intre timp am mai citit pe bloguri, am vazut ca si Laura A. facuse tot gogosi iar am mai citit si am venit in laborator ( bucataria mea) sa vd in ce stadiu este coca. cand ma uit coca mea statea pe loc. ma, ce-o fi? si imi pica fisa ca am uitat sa pun malaxoarele ioi, cum le bag eu acum, prin toata compozitia asta cu faina? mai atingea si lichidul drojdia dar mi-am facut loc cu coada unei lingurite de cafea si le-am introdus incetuc. no, a inceput harnicuta sa faca treaba!

Dupa 1 ora si 25 minute crescuse cocuta saraca
am infainat masa si m-am apucat sa le tai cu cana. apoi, le-am lasat 30 minute pe masa.

Se umflau in wok ca si crevetii, vedeti! foarte repede le intorceam ca altfel se maroneau prea rau.
si le scoteam intr-un vas de inox, ca erau fierbinti, apoi pudram cu zahar farin.
am rupt dintr-una, pufoasa si gustoasayami!
Si ne-am pus pe ele, repede, ca se raceau.

Reteta 16

Ingrediente:
175 ml lapte caldut
50 gr unt topit
2 oua
1 lingurita sare
50 gr zahar
500 gr faina alba 000
7 gr drojdie uscata

Aluatul l-am facut in masina de paine, apoi am intins foi de 0, 5 cm grosime:

Am decupat cercuri cu ajutorul unui pahar:

Am prajit in ulei incins:

Reteta 17

Probabil ca gogosii sunt universali in orice cultura culinara. Sunt buni in orice combinatie. Astia cu ciocolata sunt foarte buni
MATERII PRIME
-500g faina,
-50 g zahar,
-50 g unt,
-2 oua,
-30 g drojdie,
-o cana lapte, 300 ml
- crema de ciocolata pentru umplutura
-sare, vanilie, coaja de portocala si lamaie rasa, zahar pudra pentru final.
Se face o plamadeala (maia) din putin lapte caldut si drojdie. Intr-un alt vas se amesteca ouale, sarea, zaharul faina si bineinteles plamadeala. Se framanta bine, iar la urma se amesteca untul topit. Aluatul trebuie sa contina in sectiune bule de aer. Se lasa la dospit cca jum de ora la cald, pentru a permite cresterea in volum. Se intinde o foaie, se decupeaza rondele cu un pahar si se pune ciocolata. Dintr-o alta foaie, se formeaza alte rondele, cu care se acopera cele cu ciocolata si se unesc bine sa nu iasa compozitia din interior la prajit. Se mai lasa15 min la crescut dupa care se prajesc in ulei incins si se presoara zahar pudra. Sa aveti pofta!
Dupa cum se vede eu am avut ajutor cat la preparat cat si la mancat

Reteta 18

600 g faina, 200 g zahar, 150 ml lapte batut, 2 oua, 50 g unt, 1 lingurita praf de copt, 1 lingurita scortiscoara macinata, 300 ml ulei(pentru prajit), 50 g zahar pudra (pentru ornat), un varf de cutit de sare.
MDP
Se amesteca jumatate din cantitatea de faina cu celelalte ingrediente, mai putin uleiul si zaharul pudra.
Se amesteca bine si dupa 4-5 minute se adauga si restul de faina.Se framanta bine aluatul apoi se intinde intr-o foaie de circa 5 mm grosime.Cu un pahar se taie cercuri si se prajesc in uleiul incins, apoi se presara cu zaharul pudra si scortisoara.

Reteta 19

Ingrediente:
Pentru maia:
80g faina
1 plic drojdie uscata
50ml apa
Pentru aluat:
360g faina
120g zahar
Un praf de sare
1 plic zahar vanilinat
80g margarina
2 oua intregi
2 galbenusuri
Ulei pentru prajit
Pentru ornat:
zahar pudra, glazura, dulceata
Mod de preparare
Intr-un castron punem faina, 1 plic de drojdie uscata
Se pune si apa.
Si framantam o maia care se cresteaza.
Se lasa la crescut intr-un bol cu apa pentru 15 minute.
In alt castron se pune faina, se adauga zaharul tos.
Se pune zaharul vanilinat.
Praful de sare
Margarina, ouale intregi si galbenusurile.
Si maiaua dospita si scursa bine de apa.
Se framanta un aluat si se lasa la dospit timp de 1 ora.
Dupa ce a crescut aluatul ne apucam de treaba.
Se intinde o foaie nu prea subtire dar nici foarte groasa, sa fiec c-am de 1 cm maxim.
Taiem cerculete (eu am taiat cu paharul)
Dupa care am luat un dop de la o sticla de suc si am decupat cerculetele.Normal se mai lasa la crescut inca 20 de minute, insa eu nu le-am mai lasat deloc.
Se prajesc in ulei incins.
Pana se rumenesc foarte frumos.
Se tavalesc prin zahar vanilinat sau se pot trece prin glazura sau dulceata. Sunt absolut minunate, pufoase si un gust de neuitat.

Reteta 20

INCREDIENTE

120 GR ZAHAR
50 GR UNT
50 GR MARGARINA
3 0UA
SARE, VANILIE
DROJDIE 25 GR
FAINA CAM 4OO GR
100 ML LAPTE

SE PUNE DROJDIA LA DOSPIT CU LAPTELE CALD SI DOUA LINGURI ZAHAR SI CAM 1OO GR FAINA, SE LASA SA CREASCA CCA 15 MIN, DUPA CARE SE ADAUGA TREPATAT SI CELELATE INCREDIENTE SI SE FRAMANTA BINE, SE LASA LA CRESCUT PANA ISI DUBLEAZA VOLUMUL.
SE TAIE IN DIVERSE FELURI SI SE PUN LA PRAJIT IN ULEI FIERBINTE, LA FOC MEDIU.
DUPA CE SE RACESC SE DAU PRIN GLAZURA;

ZAHAR PUDRA AMESTECAT CU 3-4 LIGURI ZEAMA DE PORTOCALE.

SUNT FOARTE PUFOASE SI FOARTE DELICIOASE, VA DORESC POFTA BUNA.

Gata, 20 big grin M-am tinut de cuvant laughing

| RainOfColors a răspuns (pentru RainOfColors):

Oops, am pus de doua ori 6 laughing deci sunt 21. Las`ca nu strica una in plua happy

| RainOfColors a răspuns (pentru RainOfColors):

Plus`* big grin

| AnOnIm20202020 a răspuns:

Iti dau una da imi dai funda

| unknownn a răspuns (pentru AnOnIm20202020):

Eu ii dau douahappy

| AnOnIm20202020 a răspuns (pentru unknownn):

Eu ii dau 3

| RainOfColors a răspuns (pentru AnOnIm20202020):

Eu ii dau 4. laughing De curiozitate, de ce facem asta?:S laughing

| AnOnIm20202020 a răspuns (pentru RainOfColors):

Stii ceva? eu ii dau 5

| RainOfColors a răspuns (pentru AnOnIm20202020):

Ok, atunci ii dau 6laughing

| AnOnIm20202020 a răspuns (pentru RainOfColors):

Eu ii dau 7, dar in fine nu ma bat pentru o funda

| RainOfColors a răspuns (pentru AnOnIm20202020):

Off, atunci ii dau 20 laughing, si nu glumesc laughing

| invisibleboy a răspuns (pentru RainOfColors):

Lol.

| AnOnIm20202020 a răspuns (pentru RainOfColors):

Sti ceva? batate cu altcineva pentru o funda eu nu am chef sa caut 1000000000000 de retete. multa bafta!

| unknownn a răspuns (pentru RainOfColors):

Eu 30.

| RainOfColors a răspuns (pentru unknownn):

Ok, da-i. laughing Da`30 sa fie.winking

| unknownn a răspuns (pentru RainOfColors):

Nu pot.

| RainOfColors a răspuns (pentru unknownn):

Ok, eu am pus 20 laughing

| unknownn a răspuns (pentru RainOfColors):

Lasa-ma in lumea mea.