| Bondarel99 a întrebat:

Stiti cam cate kg, asa cu aproximatie, are o cutie de 8 l de afine (ma refer la afine, bineinteles)?

11 răspunsuri:
| Norti0013 a răspuns:

8 L = 8Kg

| Bondarel99 explică (pentru Norti0013):

Nu e adevarat. Cutia are 8 l.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Transformi litrul in kilogram si ai aflat cat are simplu. Eu din ce imi aduc aminte prin clasa a III - a aveam la mate exercitiile astea cu transformari din kg in litru.

| Sofer a răspuns:

Pe bune frate? laughing)) 8 kg. Normal happy

| Norti0013 a răspuns (pentru Bondarel99):

Atunci transformă tu și vezi cât îți dă. Eu așa știu că 1 litru este egal cu 1 kg. Nu asta ai întrebat? Câte kg are o cutie de 8l de afine?

| IIIshaneIII a răspuns:

Ba voi santeti prosti? cum pla mea 8 l =8kg?
Voi ati auzit de densitate?, astea sunt chestii de clasa a iv-a.
@ initiator nu ai cum sa afli exact pentru ca nu stii ce densitate are 1l de afine, dar o poti cantarii presupun...

| unvecin a răspuns:

Mă miră cei care spun cu atâta siguranță că 8 l = 8 kg și sugerează că pui o întrebare cu răspuns evident.

Cred că poți ști exact doar dacă cântărești. Sau dacă cineva care are afine cântărește pentru tine 1 l de afine și îți zice valoarea.

| Bondarel99 explică (pentru Norti0013):

Regula asta se aplica la lichide (și doar la apa cu exactitate).

| Bondarel99 explică (pentru IIIshaneIII):

In sfarsit cineva mai luminat la minte happy
Din păcate nu am nici afine nici măcar alte fructe asemănătoare ca sa cântăresc...

| Bondarel99 explică (pentru unvecin):

Mersi happy
Dar nu am din păcate...

| Lioana a răspuns (pentru Norti0013):

1 litru de apa este egal cu 1kg.
1 litru de afine nu are aceeasi greutate cu apa.
Litrul e unitate de volum iar kilogramul e unitate de masă. Nu se pune egalitate intre ele.