| 123lalala a întrebat:

Sunt singura acasa si as vrea sa pregatesc o mancare delicioasa pe cand vor venii ai mei acasa...dar sa fie ceva usor de facut am 15 ani ma putei ajuta va rog?
P.S. nu vreau supa sau mai stiu eu ce
multumesc happy

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
MÂNCARE DELICIOASĂ DE CARTOFI CU CARNE
Se taie o ceapă şi 4-5 bucăţele de usturoi. Se prăjesc jumătate de minut într-un vas cu puţin ulei. Se adaugă bucăţele de carne de porc tăiată, apoi se adaugă o roşie tăiată foarte mărunt împreună cu sucul ei (se poate coji roşia). Se prăjeşte încă un minut. Se pune puţină apă, tai cartofi deasupra vasului în mod mai dezordonat (nu toate bucăţelele au aceeaşi dimensiune) cam 4-5 cartofi mari. Se mai adaugă puţină apă cât să acopere cartofii şi tot conţinutul. Se adaugă câţiva ardei tăiaţi mai mare (unul roşu, unul verde pentru mai multă culoare). Se adaugă puţin pătrunjel tăiat, sare şi jumătate de pumn de orez (puţin). Când este gata se mai adaugă puţin pătrunjel şi piper negru şi se amestecă puţin. Se amestecă să nu se prindă.
Poftă bună!
Te pup!

| mihaelutzamy a răspuns:

Mergi la magazin si cumpara spaghete si salam. Apoi pune spaghetele in apa fiarta ca sa fiarba, tai salamul bucatele, faci un sos cu usturoi si bulion, pui in el salamul si-l prajesti acolo. apoi pui peste spaghete si gata.e delicioooos.

Răspuns utilizator avertizat
| Manyna a răspuns:

Pulpe de pui cu cartofi la cuptor
Omleta la cuptor cu legume
Spaghetti cu piept de pui
Pizza fara blat
Piure de cartofi cu snitele si castraveti sau gogosari la otet

Cartofi la cuptor cu carnati
Ingrediente:
2-3 carnati picanti
1 kg cartofi
delikat
sare piper
boia de ardei
foi dafin
patrunjel verde
Mod de preparare:
Se taie carnatii si cartofii felii si se aseaza in tava.Se presara deasupra sarea piperul delicatul, boiaua si foile de dafin.
Se pune apa cat sa-i acopere si se da la cuptor la foc mic circa 40 minute.
Cand a scazut toata zeama si cartofii s-au facut se presara patrunjelverde si se pot servi.

| Daniel_Stefan_1988 a răspuns:

Poti sa faci un jnitel cu piure de cartofi sau intra pe WWW.retete usoare pentru copii.com

| mola a răspuns (pentru Daniel_Stefan_1988):

Se scrie ''Snitel''
+ nu mai iventa site-uri ce nu exista -.-