Tu cum sărbătoreşti Ziua Mondială a Ciocolatei?

Pentru iubitorii de ciocolată (adică pentru toată lumea...) ziua de 11 iulie este specială: Ziua Mondială a Ciocolatei.

Această delicatesă accesibilă astăzi tuturor a avut o istorie destul de zbuciumată: adusă de Cristofor Columb în Europa din America de Sud, a fost la început ignorată, apoi ascunsă de spanioli faţă de restul lumii şi într-un final descoperită la adevărata ei valoare.

Şi cum să sărbătorim Ziua Mondială a Ciocolatei dacă nu prin foarte multă ciocolată? Împreună cu Gustos.ro vă prezentăm cele mai bune reţete cu ciocolată!

Cheesecake cu ciocolata

Bilute de ciocolata

Mini prajiturele de ciocolata

Pentru mai multe reţete cu ciocolată intraţi pe Gustos.ro

14 răspunsuri:
| NoNameJunior a răspuns:

Mâncând.....ciocolată.big grin

| SimonaNicoletaღ a răspuns:

Mancand un mar. happy

| W3R4 a răspuns:

Mancand ceafa de porc!
Evident ca mananc ciocolata! laughing
...desi nici nu stiam ca exista sarbatoarea asta!
Bine ca exista o sarbatoare pentru cea care ne "lumineaza ziua" laughing
La multi ani de ziua ciocolatei! love struck

| Anonima264 a răspuns:

De unde este sarbatoarea asta ca nu am mai auzitde ea...dar oricum daca stiam de ea o sarbatoream mancand ciocolata!

| oliviaaa a răspuns:

cum sarbatoresc ziua mondiala a ciocolatei? ma scald in ciocolata tongue

| ReadAllAboutMe a răspuns:

Mancand ciocolata si stand la PC!

| victorr_3274 a răspuns:

Nu mancati prea multa ciocolata ca va ingrasati, fetelor! Dupa aia va vad cum intrebati de diete. laughing

| NoNameJunior a răspuns (pentru victorr_3274):

Ee,câteodată mai facem şi noi o excepţie.tongue

| wyla a răspuns:

CIOCOLATA...mmm mi se face pofta!

| Helpeeer a răspuns:

Mananc ciocolatalaughing)

| miaupisicutza a răspuns:

Dar cand e ziua asta? Chiar as vrea sa stiu!big grin Si cum o sarbatoresc? Pai cred ca mancand ciocolata (desigur)si daruim ciocolata prietenilor rudelor (semnificand un cadou)Asta cred eu!

| Rozelutza a răspuns:

Eu nici nu stiam ca exista o asemenea sarbatoare, dar astazi doream sa fac clatite cu ciocolata. happy Si chiar am pofta!

| Evca a răspuns:

Maninc ciocolata